müoomisõlmega rasedus 16.05.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 35-a. ja sooviksin veel 1 või isegi 2 last.Eelmised sünnitused olid 13 ja 10 a. tagasi.Kuid mõni aasta tagasi avastati mul emakakaela juures,osaliselt emakaseinas asuv u.4cm läbimõõduga müoomisõlm.Eelmisel aastal rasestusin esimesel katsel,kuid rõõm oli lühike,sest u.6-nädalal hakkasid emakas valud ja tuli pruunikat voolust.Ultraheli näitas,et lootega oli kõik korras,kuid arst ütles,et müoomisõlmega rasedus võib igal ajal katkeda ja probleemideta ei kulge. Olin meeleheitel,ei teadnud kas suudan kannatada valu veel 8 kuud samal ajal teades,et võin selle lapse iga kell ka kaotada ning otsustasin raseduse katkestada.Asi jäi mind piinama,olen ise uurinud müoomisõlmega raseduste kohta ja saanud teada,et valutav müoomisõlm on loomulik raseduse ajal ja võib võtta valuvaigisteid.Seda mulle ei öeldud õigel ajal.Mind huvitab kas pruunikas voolus raseduse ajal on ohtlik,sain selle raviks Lugesteroni,kuid tablettide lõpetamisel voolus taastus.Mul on eelmisest sünnitusest emakakaelal väike haavand,mis arsti sõnul ravi ei vaja. Kui suuri probleeme siis müoomisõlm raseduse ajal võib tekitada,saan aru,et põhiline oht seisneb selles,et sõlm võib raseduse ajal kasvama hakata ja võtta liiga palju ruumi.Lisaks sõlme paiknemine emakakaela juures võib takistada loote pea asetumist alla.Kas sel juhul loode asetub tuharseisu .Kokkuvõttes-kas tasub veel rasedust planeerida ja millega sel puhul arvestada,tean,et keisrilõige on minu puhul vajalik,kas müoomisõlm lisab ka siin suurenenud veritsuse ohtu?Muidu olen terve,kõhna kehaehitusega-168 cm ja 51 kg.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Kõik oleneb sõlme suurusest ja paiknemiseset(kas pindmiselt, lihaspidiselt või õõnesiseselt.) Rasedused võivad tõesti rohkem katkeda, sõlmed võivad kasvada. Kõik on individuaalne ja kindlaid reegleid siin ei ole. Kui on olnud sõlmega probleeme, siis soovitaks eelnevalt sõlm eemaldada ja siis planeerida rasedus. Kindlasti peab teie suhtes lõplikku otsuse vastu võtma peale teie vaatlust.