Duphaston 01.05.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 10. nädalat rase ning siiani on rasedus kulgenud hästi. Kuna mul diagnoositi mõned kuud tagasi müoom, siis määras arst mulle igaksjuhuks raseduse esimeseks trimestriks duphastoni tabletid (põhjusel, et müoom tarvitab oma kasvamiseks sama hormooni, mis on vajalik raseduse säilitamiseks). Olen tablette võtnud, kuna aga minu enesetunne on normaalne, siis olen tablettide võtmisel ka pausi teinud.

Küsimus puudutabki tablettide edasivõtmise vajalikkust. Kuna usaldan oma arsti, siis loodan, et tabletid ei oma mingisugust kahjulikku mõju lootele. Samas aga tulevad igasugused muremõtted peale, et kui siiski on selles midagi kahjulikku.

Teie poolset kommentaari ootama jäädes.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija !

Kontrollisin ravimite hulgimüügi firmadest: tegemist on ühe (sünteetilise) progesteroonpreparaadiga.

On hea, et siiani on rasedus kulgenud hästi. Kas müoom diagnoositi enne rasedust või raseduse ajal? Kui suur on emaka müoom või on vaid üksikud müoomi sõlmed? Kas soovitud rasedus saabus kiiresti ? Kui vana Te olete?

Vastupidi, müoomi esineb ~40% naistest ja müoom on healoomuline emaka lihaskoe hormonaalne kasvaja , mida stimuleerib östrogeenide kõrgenenud tase (kaasasündinud) organismis (munasarjades). Progesteroon on "vastupidine" hormoon.

Arvamusi on erinevaid. Kui stagnatsiooniajal kasutati väga palju ravimeid "raseduse säilitamiseks", siis arenenud riigid on sellest ammu loobunud. Kirjanduses on andmeid loote sootunnuste häiretele pikaajalise, põhjendamata ja kaasaja teaduslike uuringutega mitte kinnitunud hormoonravi tulemusel. Näit. need tulevased tütarlapsed põevad menstr. tsükli häireid ja viljatust jpm. Teil on õigus küsida arstilt selgitust diagnoosi, ravi ja selle põhjendatuse kohta. Soovitan teisest naistearsti konsultatsiooni, kes on kaasaegse koolitusega. Tallinnas dr. Ferenz Szirco ja Tartus dr.Fred Kirss

Naistearst Galina Litter,