foolhappe mõjust 10.04.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Kuna planeerin praegu oma rasedust, loen palju vastavat kirjandust. Lõpetasin 2 kuud tagasi 7 aastase (küll väikeste vahedega) Triregoli, Trisistoni ja Logesti võtmise, arsti nõuandel võtan nüüd 2 kuud foolhapet (rasedusesoov+veidi madal hemoglobiinitase). Kuigi foolhappe ravimilehel ja mitmetes raamatutes ainult kiidetakse foolhappe mõju, teeb mind murelikuks Pat Thomase raamatus "Rasedus. Tänapäeva Terviseraamat" (Dublin 1999, lk 15) perinataalteadlase ja neonatoloog Marsden Wagneri uurimuste tulemusel kujunenud seisukoht: "On ilmne, et foolhape suurendab iseeneslike katkemiste arvu - tavaliselt juba väga varases reasedusejärgus. Foolhape ei ole valiv ning nii terved kui ka ebaterved looted võivad katkemise ohvriks langeda..." Palun andke nõu, kas foolhappel võib olla selline mõju ?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija !

Kui vana Te olete? Risk väärarenditele tõuseb vanusega ja muutub oluliseks üle 35-aastastel esmassünnitajatel. Neile soovitatakase foolhapet väärarendite "profülaktikaks". Rasedusi, mis on iseeneslikult katkenud enne 12. nädalat, on uuritud. Leiti, et neis oli palju kromosoom- ja geenmutatsioone. Seetõttu, kuigi vahel on kurb, võiks väita, et toimiski looduslik valik. Väärarenditega looted ei olnud eluks sobivad.

Foolhape aitab ka raual paremini imenduda. Ka madal hemoglobiin põhjustab probleeme raseduse ajal.

Usaldage oma arsti ja küsige, kui Teil on mure.

Naistearst Galina Litter

tel. 6052 739, -715