Soov rasestuda 11.03.17 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, Mul selline mure.

Olen 31 aastane naisterahvas ja pole varem sünnitanud, aga soov on suur. Igalpool räägitakse, et alates 30 aastates on raskendatud rasestumine. Olin 4 aastat suhtes ja sellest 3 aastat proovisime last saada ja kui käisin enda naistearsti juures, siis arst ütles, et kõik peaks korras olema ja see oli enne kui 31 sain. Nüüd aga olen uues suhtes ja kardan, et kõik hakkab samamoodi olema. Lisaks nüüd mängib juba vanus ka. Kas võib ikkagi olla, et asi oli minus, et ma ei rasestunud varem? Ma ei tea mida tegema peaksin. Arst soovitab proovida ovulatsiooni ajal, aga mul kõigub menstrutsioonitsükkel 26 päeva kuni 29 päevani. Kuidas ma saan täpselt siis teada millal just see kuu mul ovulatsioon on? Ostsin viljakusetesti mida saab kodus teha, kas see näitab mulle tõesti ära lapse saamise võimaluse? Lisaks ostsin ka ovulatsioonitesti, kas ma pean proovima seda mitu päeva järjest ja lootma, et pihta läheb ovulatsioonipäevale? Rasedusvastaseid pille ei ole kunagi kasutanud ka. Praegusel mehel on juba 1 laps olemas ka. Minul aga kõik testid on koguaeg korras olnud mida minu arst teinud on.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Osadel naistel võtabki rohkem aega, et rasestuda. Reeglina alustatakse süvauuringutega kui rasestumist pole tekkinuid 12 kuu vältel eeldusega, et elatakse regulaarset suguelu ja mees on uuritud. Seega peaks mees ka meestearsti juures ära käima. See, et tal laps olemas, ei tähenda midagi. Ovulatsioonitesti võite proovida 1 -2 tsükli vältel küll ja mitu päeva järjest juhendi järgi. Edasi soovitaks günekoloogi juures kontrollida munajuhade läbitavust. Probleem kerkib esile rohkem siis, kui anamneesis günekoloogilised põletikud. Selles osas arutage oma günekoloogiga.
Lugupidamisega dr Kadastik