päevad 20.11.15 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Sünnitasin 10 kuud tagasi. Esmane sünnitus. Siiani veel imetan ja tarvitan minipille Sandoz. Probleem päevadega, enam ei saa aru, millal hakkavad, millal lõppevad. Vahelduva eduga koguaeg, paar päeva päris päevad ja siis jälle pruunikas määrimine ja nii juba mingi 3 kuud. Paar kuud tagasi võeti pap testi analüüs, mis oli korras. Kas peaksin siiski uuesti günekoloogi juurde minema, või...? Ettetänades!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 35-aastane.

Kuni imetate, siis on lubatud ühefaasilised ehk minipillid, mida Eestis on hetkel 2: Desirett ja Cerazette toimeainega desogestreel. Minipillidega ei ole head tsüklikontrolli ja enamasti esineb määrimist. Tarvitada tuleb neid ikka edasi 28+28...jne tabletti järjest. Sama oleks ka Fleree, Mirena, Nexplanon, Depo-Provera.
Kui lõpetate imetamise, siis on lubatud KHK kombineeritud hormonaalne kontratsepstioon, kui olete terve, normkaaluline, ei suitseta ja perekonnas ei ole esinenud trombihaigusi, infarkti, insulti noortel. Valida saab erinevad kombineeritud antibeebipillid, EVRA plaastrid, NuvaRing, KHK on hea tsüklikontroll.
Spiraale vasega jm-ga paigaldatakse kirurgiliselt järjest harvem.
Alates 35 lubab seadus nii munajuhade sulgemist kui ka vasektoomiat.

Günekoloogi juurde hetkel ei pea pöörduma seni, kui tarvitate minipille. Kui lõpetate rinnaga toitmise, siis vajate uut kaasaegsemat kontratseptsiooni. Määrimine on ravimi kõrvaltoime, eriti siis, kui vähendada imetamist, on see tavapärane.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses