45 ja emaks, kas on mõistlik ja kuhu pöörduda, et teada saada, kas oleks veel võimalus rasestuda 18.11.15 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 45 aastane, kuid viimased kaks aastat on olnud meeletu soov veel kord emaks saada. Eriti veel seetõttu, et viimased neli aastat on mul uus perekond. Oma lapsed on juba suured ja ammu iseseisva elu peal. Esimesed kolm last sünnitasin väga varajases nooruses, kõik kolm kuni 21 aastani. 6 aastat tagasi olin ma rase, kuid kahjuks olin sunnitud raseduse katkestama (isiklikud põhjused)...
Mõistan, et tegelikkuses on emaks saamise mõte selles vanuses üsna kummaline, pigem isegi naeruväärne, kuna looduse poolt peaksin pigem mõtlema lastelaste saamisele ja vananemisele aga küllap on see mingi hormoonide mäng. Nüüd kus ma olen aga lapse saamiseks materaalselt kindlustatud ja teadlikult valmis, olen ma aga juba üsna vana selle mõtte jaoks. Samas näiteks aasta ema oli 48...väike lohutus vist.

Kuid mure on mul selles, et mul pole õnnestunud rasedaks jääda. Ilmselt vanus... Kahjuks ei julge ega oska selles küsimuse ka kuhugi pöörduda. Justnagu piinlik...
Tahaks teada, kas mul on võimalus veel rasestuda, kas seda oleks võimalik kusagil teada saada, kuhugi pöörduda, ilma, et keegi mind viltu vaataks. Tean, et naistenõuandlates on viljatusega tegelevaid arste, kuid ma ei tea, kas peaksin pöörduma nende poole, või kust üldse alustada. Ehk oskate mulle nõu anda...

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Soovitan pöörduda viljatusravi erakliinikutesse: Tartus Elite Erakliinik ja Tallinnas Nova Vita Erakliinik.
Kunstlik viljastamine on seadusega "Kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seadus" reglementeeritud ning Eestis on kunstlik viljastamine ise tasudes lubatud kuni 50.
Suure tõenäosusega tuleks kasutada doonorite munarakke vanuse ja kõrge väärarendite riski tõttu.
Konsultatsioonil neis kliinikutes võite ikka ära käia, siis saate oma küsimustele vastused.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Nasitearstid Pirita Perearstikeskuses