Esimene trimester ja gripp 15.01.15 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Esimene trimester ja gripp

Tere!

Tegin täna rasedustesti ja see on positiivne, kuid olen nüüd täitsa mures, kuna paar päeva tagasi murdis mind maha mingi viirus või gripp, olin eile üle 39 palavikuga siruli maas, täna sain selle 37-mele. Põhiline on see, et ma ei teadnud selle juures, et olen rase veel ja kasutasin nüüd nii nina- ja kurguspreisid, Coldrexisit ja lõpuks Paracetomoli. Kuna eelnevad pool aastat olid mul päevad ühel kuupäeval ja ainult detsembrikuus nüüd varem, siis ei mõelnud esimese hooga üldse sellele, et on õnnestunud kohe esimese kuuga rasedaks jääda ja kui haigeks jäin, siis hakkasingi ennast kohe ravima. Alles enne Paracetomoli võttes meenus, et kunagi kusagil lugesin, et ei soovitatakas Ibumaxi või Paracetomoli ja otsustasin teha testi, sest eelmise kuu menstratsiooni põhjal on mul 3 päeva hilinenud päevad. Positiivne test pani nüüd mind väga muretsema, lugesin nüüd internetist väga palju hirmsaid jutte gripi, viiruste ja ravimite ning esimese trimestri koosmõju kohta. Kontrollisin, et minu kasutatud spreisid ei tohiks rasedad kasutada (Hexoral, Sudafed) ja olen väga mures lapse normaalse arengu pärast. Ämmaemanda juurde saab minna alles 6-7 nädalast ja mind huvitabki, et kui iseneeneslikku raseduse katkemist ei tule, siis kuidas ma sellest raseduse peetumisest (lugesin siit foorumist) ise aru saan või avastab selle alles ämmaemand siis 7 nädalal. Põhiline küsimus on, et kui suur protsent on, et lapsel on mingid väärareng? Enam neid spreisid ei kasuta, kuid nüüdseks olen teinud seda paar päeva juba. Kuidas peaksin nüüd toimima edasi? Olen tõsiselt mures.

Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 30-aastane.
Tõenäoliselt on see esimene rasedus.
Ka rasedatel esineb haigusi: viirushaigusi, kopsupõletikku, ägedat pimesoole põletikku, urogenitaalset klamüdioosi, HIV-positiivsust jpm. Kõiki haigusi ravitakse. Kuna enamikke ravimeid pole rasedatel uuritud eetilistel põhjustel, siis alati on parem ravi eelistamine ja viiruste ning bakterite mõjutamine kui olla haigustekitajate kandja.
Soovitused: kõik lastele lubatud ravimid apteegis on lubatud ka rasedatele, tarvitage vitamiine rasedatele ja foolhapet väärarendite profülaktikaks.
Ärge liiga palju muretsege, külastage loenguid rasedatele. Meie kliimas on ju viirusinfektsioonid tavapärane nähtus.
Neil, kes soovivad sünnitada, ei ole mingit kiiret.
Enda rahustamiseks võite ise tasudes teha uuringu rasedushormoonile HCG kord nädalas:
laborid.ee:
http://www.quattromed.ee/patsiendile/verevotukohad/
kui HCG väärtus tõuseb, siis on kõik korras ja embrüo areneb.
Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest