Hirm raseduse katkemise ees 26.01.14 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, olen 36aastane ja käimas on 6s rasedusnädal, laps on väga oodatud. Varasemaid sünnitusi olnud ei ole, aga aastaid tagasi on olnud paar aborti, kuid järelkaebusteta. Mure on selles, et kardan hirmsasti raseduse katkemist: 3 aastat ei ole õnnestunud rasestuda. Eelmise aasta lõpus käisime Pelgulinna Reproduktiivmeditsiini keskuses nõustamisel ja uuringutel. Minu näitajad olid kõik korras, aga selgus, et mehe antud spermaproov näitas 0% terveid spermatosoide (kellel oli saba katki jakellel pea osa jne). Otsustasime tol hetkel mitte kunstliku viljastamisega alustada, vaid et mees alustab uuest aastast (2014) meestearsti määratud vitamiinikuuri. Üllatus oli suur, kui eelmisel nädalal päevad ära jäid ja 2 rasedustesti näitasid positiivset vastust. Nõustamisel oktoobris mainis aga arst, et ebakvaliteetne sperma, nagu minu elukaaslasel, võib põhjustada raseduse katkemist. Seega isegi positiivne, et rasestumist ei ole toimunud arvasin tol hetkel endale lohutuseks. Kuna elukaaslane ei olnud rasestumise hetkel ravikuuriga alustanud, kardan, et rasestumine võis toimuda nüüd ebakvaliteetse spermatosoidiga ja sellest olenevalt on mul ka raseduse katkemise oht suur. Meelerahu ei ole ja kogu aeg on hirm, et äkki läheb midagi valesti. Viibin ise ka veel Eestist eemal komandeeringus ja ultrahelisse saan alles 20.veebruaril. Kas peaks proovima siin riigis ultrahelisse minna või mida teha, et meel oleks rahulikum? Samas lohutan ennast ka asjaoluga, et äkki minu enda keha on nii tark ja nõrka isendit vastu ei võta ja peaksin oma keha usaldama aga meelerahu ei ole ikkagi. Äkki saate mind oma professionaali vaatenurgast lohutada või jõustada. Hetkel on küll iga päev keeruline ja kardan, et negatiivsete mõtetega teen enda kehale ja uuele elule palju kahju. Siis on mul hetkel veel ka mega nohu, kuid lugesin, et nohu kui selline otseselt lootele kahju ei tee, kui naturaalsete vahenditega ravida. Ette tänades.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

TERE ,
Kui te rasestusite oma mehe spermaga, kellel ühekordsel uuringul oli 0% normaalsleid spermatosoide, siis iikkagi pidi rasestumise hetkel olema kasvõi minimaalne protsent rasestumisvõimelisi spermatosoide. Reeglina raseduse katkemine oleks juba toimunud väga varases staadiumis kui oleks mitteväärtsusliku spermatosoidiga toimunud viljastumine. Seega loodan et teil saab kõik hästi olema. Loomulikult ei saa ju 100% lubada, et raseduse katkemist veel ei toimu, samas tõenäosus on selleks väike.
Dr Kadastik