Looteveed raseduse keskel 15.04.13 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

23.rasedusnädalal kukkusin trepilt alla ja kukkumise tagajärjel lekkis lootevett. Pärast kukkumist olin 15min pikali ja ootasin kiirabi. Enne haiglasse minekut panin kuivad püksid jalga ja need jäidki kuivaks, rohkem lootevett pole lekkinud või siis pole tuntavalt lekkinud. Pärast kukkumist oli tupest võetud looteveeproov positiivne, järgmisel päeval negatiivne, rohkem proove ei võetud. Pärast kukkumist verd ei tulnud ja toonuseid ei tekkinud, kuid viimaste vastu saan ennetavalt Gyniprali tablette. Minu küsimus on, kas teil on sarnaseid juhtumeid ette tulnud ja millised on olnud tulemused? Kas on oht, et ma ei kanna rasedust lõpuni või tõenäoliselt paraneb lootepõis täielikult ja võin peagi tavalise elurütmi juurde tagasi pöörduda? Ma ise tunnen end väga hästi, laps liigutab, toonuseid pole. Olen endiselt haiglaravil, aga keegi midagi konkreetset ei räägi. Kord öeldi, et midagi katastroofilist pole, siis järgmine arst ütles, et pean olema jälgimise all, sest juhuslik kokkutõmme võib veed avada. Reedel võeti vereproov vist põletikunäitajate jaoks, aga rohkem pole võetud ühtegi proovi. Ämmaemand, kes ei ole selle haigla töötaja, ütles, et oluline on, et emakakaelalt võetud proovid oleks korras, aga sealt ei ole üldse proove võetud. Ainult lootevee oma ja selle tikk rändas kohe prügikasti. Olen üsna segaduses antud olukorra pärast. Kas mu olukord on endiselt ohtlik? Täna on neljas kukkumisjärgne päev ja pole ühtegi kaebust olnud. Lapsel oli reedel ultraheli järgi lootevett normi piires, kadu ei olevat märgatagi olnud. Olen mõlgutanud ka mõtet, et äkki esimene looteveetest andis valepositiivse tulemuse? Kas see on võimalik?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 24-astane. Naistearstidena töötades omame palju kogemusi ja oleme näinud erinevaid olukordi. Mitmed rasedad patsiendid on ka autoavariisse sattunud. Enamik on rasedused täiskantud ajani kandnud, vahel on lõppenud rasedus enneaegse sünnitusega.
Kui lootevee proov oli positiivne, siis seda ka väheselt eritus. On olemas termin: kõrge põie rebend. Olen teiega nõus, kui toonust emakal ei ole, siis oht raseduse katkemisele väheneb. Olen teie raviarstiga nõus: "Kord öeldi, et midagi katastroofilist pole, ...".
Vereproovist piisab juhul, kui te ei kahtlusta suguhaigusi raseduse ajal, eriti urogenitaalset klamüdioosi, millele on rasedad uuritud raseduse algul. Muid analüüse ei peaks küll rasedal emaka kaelast võtma. Vajate rasedust säästvat režiimi, jälgimist, mida saab ka kodus olles teha. Saan aru, et sooviksite haiglaravilt lahkuda, aga see on võimalik, kui sellest raviarstiga räägite. Kaasajal ei ole haiglas jälgimine kohustuslik. Tavapärases koduses keskkonnas viibime mõjub rahustavalt ja liigse ärevuse vastaselt. Tarvitage rasedate vitamiine ja külastage ämmaemandat ning arsti ettenähtud ajal.
Ämmaemandatele on mõeldud Eesti Naistearstide Seltsi poolt välja töötatud rasedate jälgimise ravijuhend, et mitte liigselt ja asjatult teha ülikalleid uuringuid. http://www.ens.ee/webfm_send/95
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt