Clamydia pneumonia ja läkaköha raseduse ajal 05.02.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Mulle hiljuti tehtud uuringust selgus, et mu praeguseks juba 3 juud kestnud köha põhjustajateks olid pertussis ja clamydia pneumonia. Samal ajal olen nüüdseks juba 9 nädalat rase olnud. Lugesin, et kalmüüdia võib lisaks minule tekitatud kahjustustele nakatada loodet ka üsasiseselt või siis sünnitusel ja sünnitusjärgselt. On seda võimalik ära hoida? Olen teinud 12-nädalase antibiootikumikuuri, kuid köha tegelikult üle ei ole läinud. Samas ei tea ma, kas köha põhjustab praegu klamüüdia või on need läkaköha tundemärgid. Samuti ei tea, kas 37.1-37.3 palavik on põhjustatud haigusest või rasedusest. Olen Teie patsient Tamme Erakliinikus ning peaksin tulema 21. veebruaril end rasedusega arvele võtma. Kas on mõtet käia end näitamas ka varem või on mõistlikum õige aeg ära oodata?

Tänan!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Nii Clamydia pneumonia kui Pertussis ei peaks loodet kahjustama. Üsasisese infektsiooni võib anda Clamydia trachomatis. Olete kasutanud õnneks preparaate, mis raseduse ajal on lubatud. Läkaköha tekitajast tingitud köha võib kesta mitmeid kuid. Soovitan käia vahepeal oma perearsti juuures, et ta kuulaks Teie kopsu ja kirjutaks Teile piinava köha leevendamiseks ravimi. (näiteks Ventolini või Salbutamol siirupit). Et ultraheliga vaadates oli Teie laps arenenud normikohaselt ei pea Te varem vastuvõtule tulema. (Loomulikult kui Teil on muresid võite tulla varem). Küll soovitan raseduse 11-12 nädalal veelkordset ultraheli uuringut.

Tervitades Aire Sekavin