vitamiinid raseduse ajal 10.11.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere
Minul küsimus vitamiinide kohta, olen neid küsimusi lugenud küll mida on esitatud, aga oma küsimusele vastust ei leidnud.
Olen 29 aastane ja rasedus on momendil 9 nädalat, esimesel 4 nädala võttsin pregnaceari siis arst soovitas võtta edaspidi eleviti kuna foolhappe sisaldus seal kõige suurem, lisaks sellele soovitas ta mul võtta veel kaltsiumi koos D vitamiiniga, minul siinkohal küsimus kas D vitamiini mulle väga palju ei saa või lugesin et päevane kogus ei tohiks ületada 600 RÜ aga elevitis on 500 RÜ ja kaltsiumiga koos on ju 200 RÜ, apteeker väitis et ei ole palju, ise söön nädalas korra ikka rasvast kala kas heeringat räime või lõhet. Kaltsiumi koha pealt tahaks teada et kas päeva kogus on normaalne kui ma võtan eleviti ja ka siis veel lisaks kaltsiumi. Olen lugenud et vitamiini üleküllus pidi olema veel kahjulikum, kui puudujääk.
Üks kummaline küsimu veel, olen tihti mõelnud et kui ma 8 aastat tagasi ootasin oma esimest last, siis ei soovitanud mulle ei ämmaemand ega ka naistearst ühtegi vitamiini, ütlesid et kui kõike sööd siis polegi vitamiine vaja, aga praegu hoopis teine suhtumine arstide poolt. Siinkohal küsimus Teile, mida Teie arvate sellest, kas need vitamiinid on ikka nii kasulikud kui seda väidetakse need ka ju ikkagi keemia.
Teid ette tänades!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui sööte korralikult , siis te ei pea võtma kindlasti vitamiine. Kui HGB on kogu aeg korras, siis ei pea, eriti kui ise ka kahtlete. Kui üldse võtta , siis soovitan seda teha kaks korda raseduse jooksul (alguses ja lõpupoole a 1 purk).Kui joote piima piisvalt ja sööte rohkelt piimasaadusi, siis Ca ka ei ole oluline. Naised, kes kõike ei söö, neile soovitaks kindlasti juurde võtta. Dr kadastik