sünnitus 28.04.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on 41. rasedusnädal. Kui 40. nädalat täis sai, käisin arsti juures ning vaginaalse läbivatluse käigus ütles arst, et emakakael on veel kaugel ja seda ei saa kätte. Kas see tähendab, et sünnitusega läheb veel aega? Samas on aga 2-3 nädalat mul olnud ebaregulaarsed valud ning emaka kokkutõmbed, mis peaksid andma märku peadsest sünnitusest. Viimasel kolmel järjestikusel ööl on valud intensiivsemad olnud ja seganud magamist. Hommikuks on valud kadunud. Eile eraldus ka limataoline klomp, ehk siis ilmselt limakork. Kas need võivad olla märgid kohe-kohe algavast sünnitusest? Olen mures, kuna kui sünnitus iseenesest ei alga, siis plaanitakse see esile kustuda 2 päeva pärast.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Unustasite märkida oma vanuse, rasedusanamneesi ja viimase menstrutasiooni 1. päeva.
Ajaline, täiskantud rasedus on 38+0 kuni 41+6 päeva. Seda loote vanuse ehk gestatsiooniaja järgi.
Ülekandlus on ohtlik lootele. Südamelöögid võivad "kaduda".
Viimasest menstruatsioonist arvestatud aja järgi (40 nädalat) ei tohiks isegi esmassünnitajal "üle minna" üle 2 nädala.
Kui olete mures, siis pöörduge sünnitajate vastuvõtu tuppa, kus sünnitusabi arst Teid nõustab. Vajadusel saab teha loote KTG, kontrollida emaka kaela pikkust ja avatust, teha lootele ultraheli uuring jm.
Kui on kahtlus ülekandlusele, siis üks võimalustest on asetada tuppe prostaglandiiniga geel, saata rase koju ja oodata paar päeva.
Keegi "ei kutsu sünnitust esile", kui selleks pole elulist näidustust loote või raseda poolt.
Ehk oletegi juba sünnitanud, sest on juhtunud mingi pangapoolne või muu virtuaalne tõrge.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt