abort 03.01.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 35a. naine, lapsi veel pole. Varsti juba 36. 11 aastat sõin Tri-regoli. Enne seda oli 1 abort.Elukaaslane alles õppis ja hiljem tulid muud mured omavahel. Nüüd jätsin tabletid pooleli, sest tekkis hirm kõrvalmõjude pärast...ja kohe jäin rasedaks! Ise ei osanud seda kartagi, arvasin, et võibolla ei jäägi enam..
Olen aga väga mures, sest kasvataksin last täiesti üksi, samas töö tõttu peaksin käima palju ära Eestist ja last poleks kellelegi jätta hooldada ja ka ei tahaks nii. Armastan lapse isa väga, aga ta on abielus. Olen kohutavas vastuolus iseendaga - paari päeva pärast on aeg abordiks pandud ja ühtlasi nädala pärast aeg ämmaemandale...ei suuda otsustada mida teha. Öelge palun teie, kui ohtlik see minu eas ikkagi oleks? Seoses minu tööga oleks ideaalne last saada paari aasta pärast. Aga kas siis enam jään? Kui suured on riskid enam mitte rasestuda, ehk oskate öelda protsente? Samas ei tea ka, kas siis enam on seda inimest minu elus, kellega last saada... Ja see töö, mida saan praegu mujal teha, on suur võimalus mulle ja ei tea, kui kaua see kestab. Samas last kaotada töö pärast on mulle ka nii valus.Tean, et vajaksin psühholoogi abi, aga ei jõuaks talle poole päevagagi oma tervet lugu ära rääkida! Mida teeksite teie minu olukorras? Palun adnke nõu!Ette tänades!
K.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Väga raske on õiget nõu anda, kuna ei tunne teid ja kogu teie olukorda. Soovitan siiski märkida endale pluss ja miinus punktid , mis on selle olukorraga seotud(kui teeksite aborti või kui sünnitaksite). Milliseid punkte rohkem saate, selle kasuks ka otsustage. Te küsite minult kui suured riskid on uuesti enam mitte rasestuda, kui teete aborti. Ütleksin selle kohta järgmist. On naisi, kes teevad elus ühe abordi8esimese) ja enam kunagi ei rasestu ja on naisi ,kes on teinud 9 aborti ja alles siis sünnitavad veel mitu last. Lasetuse peamiseks põhjuseks on põletik. Kui peale aborti tekib teil põletik, siis risk lasetuse tekekks on suur. Kui arvestada teie vanust, siis arvaksin, et millal veel te sünnitate? Soovitaksin siiski ka psühholoogi abi. parimate sovidega DR Kadastik