2 lootemuna. 09.03.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 22a, raseduse 5-6 nädal.Ultraheli näitas 2 lootemuna ühel olid südamelöögid teisel mitte.Mis saab selle teise lootemunaga millel südamelöögid puudusid?See on minu teine rasedus esimesega läks kehvasti(9nädalal südamelöögid lakkasid)Tehti tabletiga abort 5kuud tagasi.Kas see võib mõjutada loodet?
Ette tänades!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Liiga vara on teha otsuseid. Nii varases järgus tehtud ultraheliuuring on vaid selleks, et täpsustada, kas lootepõis on olemas, kas on jälgitav ja kas lootepõis paikneb ikka emaka sees. Nii varajses järgus ei olegi reeglina jälgitav embrüo ega ka südamelöögid.
Hea on see, et lootepõis oli olemas ja paiknes emaka õõnes mitte väljapool emakat.
Praegu ei tasu muretseda. Kindlasti kutsusti Teid tagasi ultraheliuuringule. Tegelikult võiks teha ultraheliuuringu alles ~10 nädala paiku kaebuste puudumisel. Suure mure tõttu võib teha ka ~8 nädalal.
Rasedana peab Eestis arvel olema alates (11)12. rasedusnädalast. Kohustuslik kuklavoldi uuring tehakse kuni 13+6, aega ju on.
Eelmine rasedus ei mõjuta tänast embrüot, küll aga oleks oluline raseduse peetumise põhjus ja kas seda saaks vältida. Sagedasemad raseduste iseeneslike katkemise ja raseduse peetumise põhjustajad on viirusinfektsioonid. Saate ju tarvitada rasedate vitamiine, toituda ratsionaalselt, vitamiinirikkalt, hoiduda viirusinfektsioonidest: tuulutada tube ja tööruume, lõunapausi ajal minna tööruumidest välja, viibida värskes õhus, mitte külastada rahvarohkeid kohti, kaubanduskeskusi jm.
Milline on Teie reesuskuuluvus?
Teie mure on mõistetav, kuid mure ei aita, aitab arukas tegutsemine.
G.Litter
www.naistearst.ee