ülekaal ja rasedus 10.10.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 25 aastane ja tugevalt ülekaaluline (173 cm/121 kg). Nüüd avastasin, et
olen rase. (4-5 nädal). Kunagi enda günekoloogilt küsides sain vastuseks, et ülekaalus on raske rasestuda aga kui rasestub, siis loodet ülekaal ei mõjuta. Siiski lugedes internetis igasugu hulle jutte, hakkasin kartma. Siit ka paar küsimust.
1) Kas minu tugev ülekaal võib kutsuda lootel esile mingisuguseid haiguseid (ise ei põe suhkruhaigust, ei ole ka pesekonnas seda sees; samuti pole probleeme kõrge vererõhuga)
2) Kui suur on risk, et rasedus peetub/katkeb?
3) Tahaksin natukene midagi päästa ja kasvõi 10 kg alla saada, aga kas see on üldse lubatud? Ja millal ma selle peale võiksin üldse mõelda? (tean, et selle peale oleksin pidanud enne mõtlema, aga mis tehtud see tehtud).
4) Kas rasedus võib minul mingi haiguse esile kutsuda?

Ette Tänades,
Ülekaaluline

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Õnnitlen Teid rasestumise puhul. Olete tubli, et tunnistate oma ülekaalu, kuid nüüd olete õnnelikult rase ja mõelge positiivselt oma rasedusele.
1) Teie tugev ülekaal on seotud kindlasti toitumisharjumuste ja toitumistavadega. Enamasti perekondlikud harjumused lähevad üle ka järglastele. Kuid, Teil on võimalus vähemalt nüüd toituda ratsionaalselt: süüa kasulikke madala kalorsusega eesti toiduaineid ja mittevajalikke "mõnutoiduaineid" mitte süüa, et säästa oma loodet.
Ka kõhnade loodetel esineb haigusi jm.
2) Kõige sagedasem põhjus raseduste katkemiseks ja peetumisks on siiski viirusinfektsioonid ja bakteriaalsed haigused. Neid saab vältida viibides sageli värskes õhus, tuulutades töö- ja eluruume, haigetega mitte kokku puutudes, toitudes õigesti, puhates jm.
3) Preagu on tähtsaim rasedus. Lubage endale, kui olete rinnaga toitmise lõpetanud, siis lähete kaalujälgijate rühma ja korrigeerite kaalu kõikide meetoditega, mis on tervislikud.
4) See väide on õige. Ülekaalulistel tõuseb sagedamini vererõhk ja rasedusega seotud haigus preeklampsia. Kuid, kõike saab mõjutada ja ravida koostöös Teiega.

Võtke end rasedusega arvele, täitke raviarsti korraldusi uuringuteks jm-ks.
G.Litter
www.naistearst.ee