Rasedus 10.04.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere lp. arst!
Olen 19 aastane tüdruk.Veel 5.-25. jaanuarini kasutasin Logest rasestumisvastaseid beebipille (kasutasin vaid kuu). Pika analüüsimise järgus, leidsime elukaaslasega, et on parim aeg laps saada. See oli meie mõlema 100%-ne soov. Arvestasime, et võin rasestuda ehk alles aasta pärast, kui meie õnneks juhtus see varem. Nimelt viimase menstruatsiooni esimene päev oli 25.veebruaril. Suurest erutusest ja ootusest ja vahest ka väiksest ettekujutusest tegin 11.märtsil rasedustesti, mis pettumuseks oli negatiivne. teades, et mu päevad on vägagi ebaregulaarsed,tegin 25. märtsil rasedustesti, mis näitas, et olen rase. Helistasin kohe Naistekliinikusse, et aeg kinni panna, kuid ajad oli kinni ja sain alles 26. aprilliks aja, kas võib saada saatuslikuks? Söön foolhappe tablette ja toitun tervislikult, alkoholsete jookidega pole meil elukaaslasega kummalgi pistimist, kuid minu enda suitsetamine aasta algul piinab mind, kuna veebruaris ja märtsis kahandasin suitsu arvu päevas kahele, teadamata, et rase olin. Kas võis see kahjustada loodet?
Siiamaani tundub kõik minuga korras olevat: väiksed ebamugavused on lisandunud, kuid teisalt võttes armsad : nt. emotsionaalsus, ma ei tea kunagi kas nutta või naerda, aga ma pole nuttes kurb, väike iiveldus hommikuti(mille peletan eemale enne voodist tõusmist), sagedasem urineerimine, ka unenäod( näen öö jooksul selgelt 5-6 erinevat unenägu ja elukaaslane samuti, just lapsega seoses, kuid mitte midagi halba), väike väsimustunne,rindade suurenemine, samuti on suurenenud voolus, kuid see on valget värvi, pole midagi mille üle kurta, kuid siiski jääb hirm, mis ajavahemikus võib enamalt-jaolt loode hävida, olen 6.nädalat rase ja alatihti kardan just kõige halvemat, kardan isegi teistele rääkida, kuna kardan ootamatut raseduse katkemist. Kas esimesel arsivisiidil tehakse ka kohe ultraheli?
Ettetänades Katrin...
Ilusat kevadet!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui teil rasedustest oli märtsi keskel negatiivne, siis tõenäoliselt te ikkagi võisite olle rase, kuna viimase menses järgi võiks nii arvata. Uriinitest on vähetundlik ja näitab hiljem tegelikkust rasedust. See, et saite arsti aja alles aprillis, siis sellest küll midagi hullu pole, siis peaks rasedust olema -8 nädalat ja ongi õige aeg selles suhtes kontrollida. Kui tekivad kaebused nagu nt määrimine tupest. siis soovitaks pöörduda erakorralisse kabinetti (Tartu naistenõuandla), kus kontrollitakse rasedust ka ultrahelis. Kui teil on lihtalt soov teada varem ,siis võite pöörduda varem erakliinikusse, kus saab ka kohe ultraheli teha. Kui te lähete 26,aprillil, siis antakse teile ka aeg ultrahelisse ja vaadatakse teid läbi.
Teiepoolt kirjeldatud muutused organismis on tavapärased. Dr kadastik