Abort 20.03.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Minuga juhtus järgmine lugu. 09.novembril tehti mulle tsüsti punkteerimine. Viimane menstruatsioon enne seda oli 26.oktoobril. Järgmise kuu lõpul menstruatsioon jäi ära, siis pöördusin arsti poole. Rasedusest andsid ka märki suurenenud ja valulikud rinnad. Arst vaats mu üle ja väitis et on tunda emaka suurnemist ja fakti kinnitamiseks võiksin kodus teha ära rasedustesti. Test osutus positiivseks. Rasedust kinnitas ka 15.detsembril tehtud sonograafia. Raseduse suuruseks ütles arst 7-8 nädalat. Otsustasin raseduse katkestada. Abordi tegi sama arst 20.detsembril. Enesetunne abordi järgselt oli väga kehv- piinasid peavalu ja iiveldustunne. Günekoloogilisse kontrollile palus arst tulla kuuaja möödudes pärast aborti. Jaanuari kuu jooksul enesetunne oli pidevalt kehv- vaevasid iiveldustunne ja nõrkus. Asi tundus imelik- rindadest polnud kadunud ka valulikkus ning emakas hakkas andma tugevalt toonust. Otsustasin teha uue rasedustesti 21.jaanuaril. Test osutus positiivseks. Olin olnud kaks nädalat pärast aborti katkestatud suguühtes. Arsti poole pöördudes samal päeval, arvas ta et oli toimunud uus rasestumine. Tegemata sonograafiat, suunas ta mind 24.jaanuaril abordile. Arvasin, et kõik on nüüd möödas. Aga kõige hullem ootas mind alles ees. 25.jaanuari hommikul 8 paiku tundsin alakõhus tugevaid valusid, mis käisid hooti umbes 15 minutise intervalli järel. Sõitsin samal hommikul Tallinnasse. kella 11 paiku võtsin valuvaigistava tableti, sest valu muutus aina hullemaks. Läksin WCsse, kuna tundsin pressivat valu pärasoolele. Kõik järgnev toimus kui unes- minust rippus nagu nööri otsas välja mingi "asi". Et seda kätte saada pidin "nööri" katki tegema. Vaatasin seda pikliku kujuga umbes 15-20 cm pikkust "asja" ning nägin selle küljes ca 4-5 cm väikest kätt. Järgnes meeltesegadus, ma ei saanud aru kuidas kahe kordselt sooritatud abordi järgselt tuli minu seest välja "asi", mis meenutas loodet. Algas tugev verejooks. Kutsusin kiirabi, mille saabumiseni kulus vähemalt veerand tundi aega. Kiirabi autos pandi mind tilguti alla ja transporditi vilkuritega haiglasse. Haiglas arvati, et olin suurt rasedust üritanud katkestada ja see ebaõnnestus. Sain jälle narkoosi, tehti puhastus. Tallinna tohter väidab, et tegemist oli suure rasedusega- esimese abordi järgselt jäi rasedus kestma. Kuna kuu aega hiljem tehti uus abort, siis oli järelikult rasedus nii suur, et arst ei saanud loodet kätte ja puhastas vaid emaka kanalit.

Järgnevatel päevadel olid rinnad nii paisunud, et tuli tühjendada neid piimast. Viie päeva pärast kadus piim ja paistetus. Mõne päeva pärast läksin oma tohtri juurde, kellele rääkisin Tallinnas juhtunust. Ta väidab, et tegi esimesel korral abordi, mille jäägid tulid ära pärast teistkordset puhastust.

Palun vastake minu järgmistele küsimustele-

1. Kas rasedustest osutub positiivseks kui rasedus on katkestatud ja sellest on abordijäägid minu sisse jäänud ?

2. Kas rindadest väljavoolav rohke piim tekib emaka puhastuse järgselt või 3-4 nädalase raseduse katkestamisel?

3. Kas on võimalik, et järgmisel päeval pärast teist aborti tuleb välja "asi", mis meenutab loodet ?

4. Kas pruun rasedusjoon kõhul näitab ka raseduse suurust (näiteks kui see ulatub nabani) ?

5. Kui esimene abort ebaõnnestus ja sellele järgnes puhastus, kas see on ka tasuline ?

6. Millised tagajärjed võivad olla kolmekordsel puhastusel narkoosiga ?

7. Kas mul on õigus abortide sooritamiseks makstud raha tagasi saada, kui abortide tegemine ebaõnnestus ?

8. Kui ma sooviksin algatada asja uurimist, siis kui pikk on juhtumi aegumise tähtaeg ?

Teid ette tänades!

Malle.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Teie kirja lugedes jääb mulle küll mulje, et teil oli kogu aeg üks rasedus, mis lõpuks ise katkes.

Püüan vastata teie küsimustele. Rasedustest võib jääda positiivseks,kui rasedust pole täielikult katkestatud. Peale raseduse täielikku katkestamist ei tohi enam midagi väljuda tupest.-jääb määriv vereeritus 1-2 nädalaks. Pigmendilaik kõhul ei määra raseduse suurust,küll võiks öelda, et see ei teki kõhule raseduse alguses. Piim rinadesse tekib reeglina hiljem, mitte 3-4nädalase raseduse korral. Abordi eest tuleb endal maksta, kuna abort on naise enda soovil.. Loodetavasti täitsite nõustamislehe ja panite allkirja. Teine puhastus oli teil tõenäoliselt vormistatud kui uus abort, seega pidite maksma. Komplikatsiooni korral( ebaõnnestunud abort jne. ) on tasuta. Tagajärgedest on raske midagi rääkida .Tänapäeval on narkoosirohud on paremad kui varem. Loodetavasti teil ei tekkinud ka mingit günekoloogilist põletikku seoses korduvate puhastustega . Soovitaksin pöörduda kirjalikult Eesti Naistearstide Seltsi esimehe poole dr. Ivo Saarma, kelle kaudu saaks seltsis arutada teie lugu ja kõiki asjaolusid. Tallinn Mai põik 1A, Erahaigla "Fertilitas". Seltsi kaudu saaks asja edasi uurida kui peate seda vajalikuks.