Vastunäited abordi puhul 19.10.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Selline küsimus. Kas abordi tegemiseks on võimalikud ka mingid muud vastunäited, peale põletike ja suguhaiguste?

Et rasestuda ja last naisterahvas saab, aga aborti teha ei tohi mingil x-põhjusel (anatoomiline, füsioloogiline, muu).

Tänan,

Heidi

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere Heidi!

Ei, kui rasedus ei ületa 11 nädalat.

Eestis on "Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seadus".

Seaduse järgi võib iga naine otsustada kuni 11. rasedusnädalani. Naistearstid, kui ainukesed erialaspetsialistid teostavad naise soovil raseduse katkestamise operatsiooni. Põletik ei ole absoluutne vastunäidustus, kuid vajab kohest ravi tüsistuste vältimiseks. Arst on konsultant ja sageli soovitab sünnitada, kuid lõpliku valiku teeb naine (näit. Rh-, ravitud steriilsus, haigused-millega kaasneb viljatus ja elukvaliteedi probleemid, vanus jm.).

Abordioperatsioon on ohtlik ja "pimesi" ehk instrumentidega teostatav. Kui naise soov on katkestada, aitavad naistearstid patsienti, arvestades kõiki organismi seisundeid ja eripära. Probleemsetel juhtudel tuleb raseduse katkestamise operatsioon teostada haiglas ehk kõrgemas ravietapis.

Kindlasti peaks naine teatama oma kõikidest haigustest, ravimitest, probleemidest.

Seaduse järgi ei saa naistearsti sundida teostama abordioperatsiooni.

Patsiendil on õigus avaldada soovi kuni 11.rasedusnädalani (soovitavalt alla 8 nädala).

Naistearst G.Litter