peavalu raseduse ajal 24.10.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere lp. doktor!

Olen 37. a ja 13-nädalat rase.
Peaaegu nädal aega olen kannatanud (vist pinge?)peavalude käes. Kuidas ja millega saaksin ennast aidata? Ootan, et valu läheks üle aga kuidagi ei taha minna.
Kas pikem periood peavalu võib ka kuidagi lootele kahjulikult mõjuda või võib see tähendada mingit raseduse patoloogiat vms iganes?
[Muidu olen siiani terve olnud ja ka analüüsid on kõik korras olnud. Samas, olen elu jooksul üldiselt aldis peavaludele olnud.]

suur tänu Teile vastuse eest

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Peavalu puhul tuleb selgitada põhjus. Selles on Teile abiks naistearst, perearst, vajadusel neuroloog. Kui peavalu on häiriv ja püsiv ning eelnevad spetsialistid ei ole leidnud patoloogiat, on arukas nõu pidada psühholoogiga pingete küsimuses ja vajadusel ka psühhiaatriga, kui peaks vaja olema ravimeid (unetus, unehäired, valusündroom jm.). Rasedatele on muidugi rida ravimeid vasunäidustatud.
Teie halb enesetunne ja kannatused, pidev pinge ja stress, valu mõjutavad Teid ennast ja kaudselt loodet Teie emakas.
Ise saate end aidata pingete ja ülekoormuse korrigeerimisega, töötades mitte üle 8 tunni, puhata, tegelda tervisespordiga. Rasedale on väga sobivad vesivõimlemine ja rasedate võimlemine rasedate võimlemisrühmas juhendaja juuresolekul koos teiste rasedatega. Abiks on tugev paarisuhe.
G.Litter
www.naistearst.ee