Rasestumine 14.10.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Võtsin umbes kolm aastat rasestumisvastaseid tablette ning siis otsustasin tablettide võtmise jätta ning tahtsin last saada, kuid sellest on nüüdseks möödas peaaegu kaks aastat. Olen käinud pidevalt arsti juures, teinud läbi igasuguseid ravikuure ning kevadel tehti ka laporoskoopia, kuid tulemusi ikka pole. Pärast laporoskoopiat öeldi, et kõik on korras. Korras pole aga midagi, sest menstruatsioon ikka ilma tablettideta ei esine. Millest siis lõpuks sellised probleemid tulevad? Kas tõesti rasestumisvastaste tablettide tagajärg?

NB: öeldi, et mul on polutsüstilised munasarjad ning pärast laporoskoopiat oleks pidanud kõik korda saama.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Polütsüstiliste munasarjade korral on tegemist haigusega, mille korral ongi iseloomulik kroonilise anovulatsioon( kui ovulatsiooni ei toimu ,ei ole ka viljastumine võimalik), menstruaaltsükli häired, lastetus, sageli ka suurenenud karvakasv ja adipoossus. Tegemist on hormonaalsete muutustega, kus Teie organismis on tõusnud nii nais (östrogeenide) -kui meessuguhormoonide(androgeenide) tase, häirunud on nn baashormoonide (LH ja FSH) omavaheline suhe ja seks hormooni siduva globuliini tase on sageli langenud. Laparoskoopia ajal ,kui on kontrollitud munajuhade läbitavus, punkteeeritakse ühte munasarja, et torgata läbi mõned folliikulid ja sellega vähendada organismis androgeenide taset. Rasestumise tõenäosus peale sellist protseduuri tõuseb. Mitte aga kõik naised sellise haigusega ei rasestu kohe peale laparoskoopiat.

Viljatus ei ole kindlasti pillide kasutamise tagajärjaks. Kui Te kasutasite pille , siis menstruatsioonitaoline veritsus tekkis Teil just pillide tõttu. Kui Teil ka enne pillide kasutamist olid tsükli häired, siis nüüd, kui Te enam pille ei kasuta, vallandub uuesti põhjus ja tsükkel muutub ebaregulaarseks. Pillid võivad leevendada sümptome, kuid haigust ei ravi. Küll langetavad veres androgeenide sisaldust Diane 35 pillid.

Soovitavalt võiksite pöörduda viljatusega tegelevate naistearstide poole, et ovulatsiooni stimuleerida. Kena oleks kui Teil oleks kaasa võtta ka partneri sperma analüüsi vastus. Tuleks olla kindel ,et stimuleerides Teie munasarju, on Teie partneri sperma viljastumisvõimeline.

Jõudu ja edu Teile soovides Aire Sekavin