pillide pikaajaline kasutamine 22.08.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

ka pillide pikaajaline kasutamine võib olla tervisele ohtlik?
kui kaua on liiga kaua pillide kasutamine, kuskil mitu aastat umbes?
mis võivad olla pillide pikaajalise kasutamise tagajärjed?
pillidega saab muuta oma menstruatsiooni tsüklit aga kas see võib olla tervisele kahjulik, kui tihti on liiha tihti selle muutmiseks?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kaasajal kasutatavad pillid ei ole tervel naisel tervisele ohtlikud. On rida seisundeid ja haigusi mille korral pillide kasutamine võib olla ohtlik (näiteks hüübivussüsteemi haigused, kõrgvererõhutõbi jne). Seetõttu enne pillide kasutama hakkamist ongi vajalik nõustamine (Teie haigused, eelnevad rasedused, perekondlik anamnees). Terve naine, kes külastab korra aastas naistearsti võib kasutada pille nii kaua kui ta soovib, vajadusel kuni menopausini. Uuringud on näidanud , et ka pillide vahedeta kasutamine (mitu tabletilehte järjest ilma vahedeta) ei põhjusta naise tervisele kahju. Kui vajate tsükli nihutamist võite seda teha. Tervisele kahjulik see ei ole, küll on soovitav , et kahe veritsuse vahe oleks vähemalt 21 päeva. Küll tuleb sellisel juhul olla hoolikas oma tablettide lugemise ja meelespidamisega. Seetõttu on soovitav alustada uue tsükli korral uue terve tabletilehega, pooleliolev pillileht jätta endale tagavaraks, juhuks kui peaks olema uuesti vajalik tsüklit nihutada. Mure võib tekkida sellest, et naine kes kasutab aastaid pille lükkab niimoodi edasi ka oma lapsesaamisaega. 35 aastane naine aga rasestub kindlasti halvemini kui 20 aastane.
Edu Teile soovides Aire Sekavin