10-tunnine lennureis 25.04.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Sooviksin teada, kuidas võib mõjuda minule ja lapsele pikk kolme ümberistumisega lennureis ajal, mil olen 19 nädalat rase. Olen lapseootusega seonduvast kirjandusest lugenud, et lapsele peaks lennureis sel ajal olema suhteliselt ohutu. Aga kui tegemist on 10-tunnise lennukis viibimisega ja siis veel samal päeval kahe väiksema lennuga?? Minu perearst samas ei soovitanud seda reisi ette võtta, kuna minul võib tekkida tromboos. Kas peaksin uurima oma vere paksust ja vajadusel võtma enne lennureisi aspiriini? Minu tervislik seisund on hetkel (10. nädalal) suhteliselt hea. Raseduse algul tekkis küll väike põletik tupes (võis olla ka osaliselt põiepõletik), kuid ravisin selle raviteedega välja. Uuringute käigus aga avastati uriinis soolebakter ning nüüd söön selle vastu antibakteriaalset ravimit Nitrofurantoin. Ilmselt on sellest soolebakterist tekkinud ka kergemakujuline emakakaela põletik, mille loodan peatselt, kui 12 nädalat täis saab, välja ravida. Palun andke nõu, kas võiksin minna pikemale lennureisile ning kui jah, siis mida peaksin eelnevalt tegema või teadma?
Ette tänades,
Kadri

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Kadri.
Kahjuks Te kirjuta kui vana olete ja kas Teil on preagu esimene rasedus. Kui olete varem sünnitanud ja raseduse ajal ei olnud probleeme (suure tõenäosusega ei esine siis Teil kaasasündinud hüübimissüsteemi defekti). Lennureisid raseduse ajal ei ole vastunäidustatud. Soovitav on iga tunni aja järel veidi liikuda või võimelda (liigutada jalgu, sirutada ennast jne), lennukis olles juua rohkelt vedelikku (mitte alkoholi). Kui lend on öösel, siis leida endale võimalikult horisontaalne asend. Soovitan 2 tundi enne lendu süstida kõhunahaalusi Fraxiparini 0,6 , see väldib hüübivuse tõusu lennu ajal. Retsepti saate kas naistearsti või perearsti käest, osta tuleks 2 ravimiannust (üks tuleks ära kasutada minnes ja teine tagasi tulles). Võtke kindlasti reisile kaasa ka koopia retseptist, et Teil ei tuleks probleeme tollis. Soovitav oleks kindlasti teha enne reisi reisikindlustus, mis haaraks ka raseduse ajal tekkivad probleemid.
Ilusat reisi soovides Aire Sekavin