probleemid raseduse ja emakakaelaga 13.09.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Mul võeti emakakaelalt biopsia, mis näitas kahtlust papilloomile. Samuti oli emakakaelakude silmnähtavalt erinev tavalisest. Kolposkoopiat teinud arsti sõnul aga võib sellist muutus vahel raseduse ajal ette tulla, kuigi väljanägemiselt pidi see olema sarnane mõningatele kasvajavormidele, ei ole see ilmselt siiski midagi hullu. Kahjuks rääkis arst väga kiiresti ja lühidalt ja ma ei jõudnud ka midagi küsida. Mõne aja pärast peale mitmenädalast veritsemist (mille tõttu ka hakati emakakaela uurima) mu rasedus katkes, põhjuseks arvatavasti põletik (ureaplasmat raviti raseduse algul), minu raviarst ütles, et emakakael tuleb ka korda saada. Eelmise rasedusega oli emakakael nn ilus ja rasedus kulges probleemideta, pool aastat enne rasedaks jäämist kontrollis käies ei olnud ka mingeid muutusi näha. Kas te oskate mulle seda olukorda pisut selgitada. Missugused muutused toimuvad emakakaelas seoses rasedusega ja kuidas see võib rasedust mõjutada? Kas ureaplasma võib põhjustada raseduse katkemist ja kuidas see siis eelmist rasust ei mõjutanud?

Suur tänu!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Raseduse ajal võivad tekkida teatud muutused emakakaelas, mis on tingitud raseduse hormoonist. Arvatavasti oli teil emakakaela düsplaasia. Reeglina need muutused taanduvad raseduse järgselt, selletõttu peaks 2-3 kuud peale rasedust emakakaelast võtma uue tsütoloogia. Kui muutus püsib(oleneb ka düsplaasia astmest) peab võtma biopsia ja vajadusel tegema emakkaela konisatsiooni. Kõik oleneb muidugi eelnevatest uuringutest. Suure tõenäosusega teie emakakaela muutus on taandunud. Kindlasti peaks ka ureaplasmoosi ravima kui see teil püsib. Antud raseduse katkemise põhjust kindlalt ma ei oska teile öelda ,kuid suure töenäosusega on ikkagi ureaplasmoos.