Sünnitusjärgsed tüsistused 03.12.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Kõigepealt räägiks vähe taustast. Sünnitus oli raske, laps oli suur. Tekkis tromboos ja vaagna luud olid paigast nihkunud. Peale sünnitust ei saanud kõndida ja liikumisega oli raskusi ligi kaks kuud. Hiljem tehti röntgen ja häbeme juurest ei olnud luud tagasi kokku vajunud. Nüüd siis, seitse kuud hiljem, on kakada valus ja seksuaalvahekord on valulik. Kakamisel tekkiva valu leevendamiseks määras arst mulle Proctosedyl-i küünlad, mis aitasid ainult ajutiselt vahetult peale ravikuuri. Vahekorra ajal tekkiv valu on arsti sõnul lahkliha armidest, mida parandab ainult aeg. Küsimus siis kas seda ravida ei anna?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie mure tervise pärast on mõistetav ning jääb kindel mulje, et tegemist on sünnitusjärgsete mitmete patoloogiatega.
Kahjuks Te ei nimeta oma vanust ja rasedusanmneesi ning tulevikuplaane sünnituste suhtes.
Isegi füsioloogilised sünnitused muudavad naise anatoomiat, patoloogilised eriti.
1. Kui suur oli lapse sünnikaal? Kui see oli üle 4000 g., on arukas kontrollida perearstil nii Teie kui ka lapse veresuhkru taset.
2. Millistes veresoontes tekkis tromboos: kas jalgade, kopsu, platsenta vm.?
See on väga ohtlik haigus ning prognostiliselt tõsine. Mida soovitati peale sellise diagnoosi püstitamist?
3. Tundub, et Teil tekkis sümfüsiolüüs, mis on häbeme luuliiduse lahknemine ja patsiendile tõsine katsumus.
4. Defekatsiooni valulikkus võib olla seotud mitmete põhjustega, sagedamini kõhukinnisus, kuid kindlasti on võimalik olukorda leevendada. Proctosedyli pärasoole küünlad on head. Dieet peab olema kõhukinnisust vältiv.
5. Vahekorra valulikkus võib olla seotud nii tupekuivuse- vähese lubrikatsiooni, kui ka lahkliha ja tupe sünnitusjärgsete õmblustega ja armkoega.

Soovitused:
-oluline on sünnituse kulu ja tüsistuse epikriis, reeglina saadetakse see arstile, kus olite rasedana arvel, harva jääb patsiendi kätte
-sümfüsiolüüsi ja sümfüsiidi leevendamiseks on oluline Ca rikas toit, ka Ca preparaadid, NSAID`id-põletiku- ning valulaigistavad preparaadid, n. Iboprofen jt., ravivõimlemine, vesivõimlemine, kaalu hoidmine normi piires
-vajate teisest günekoloogilist nõustamist: on võimalik tupe plastiline operatsioon ja lahkliha korrigeeriv operatsioon.
Tupeplastikaga tegelavad günekoloogid, lahkliha plastikaga kirurgid-proktoloogid Pelgulinna Haiglas.
Aeg parandab vaid seeläbi, kuidas Te oskate oma olukorraga toime tulla.
Kuna on palju küsimusi, võiksite tulla konsultatsioonile. Aja saate broneerida kodulehekülje www.naistearst.ee kaudu. Palun kaasa võtta sünnitusjärgse epikriisi koopia.
G.Litter
www.naistearst.ee