raseduse peetus ja puhastus 02.12.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 28 a. ja eluaeg maadelnud tsüklihäirete, tsüstide ja mensese valudega. Kui mälu mind ei peta, siis diagnoositi pcos. Günekoloog on kogu aeg rõhutanud, et peaksin võimalikult vara sünnitama, et mu munasarjad on laisad ja mida aeg edasi, seda laisemaks jäävad. Lisaks rõhutas veel, et kindlasti ei tohiks ma teha aborti, sest pärast seda tõenäoliselt enam lapsi ei saa. Umbes poolteist kuud tagasi õnnestus mul rasestuda, nüüd mil rasedus peaks olema juba 7 nädalat näitab UH ainult 4 nädalat, kahtlustatakse raseduse peetumist. Kuna raseduse peetumise puhul tehakse nagunii puhastus, siis kui suur oht on mul sellest tingituna viljatuks jääda. Kas puhastusel on antud olukorras ka alternatiive?

Ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Kui Teil on diagnoositud PCOS-polütsüstiliste munasarjade sündroom, siis võimalus rasestuda on harvem, kuid raviga on see võimalik.
Raseduse matemaatilist suurust loetakse viimase menstruatsiooni 1. päevast. Loote vanus võib normi korral olla kuni 2 nädalat väiksem. Nii väikese raseduse korral ei ole õige teha väga kiireid ja pöördumatuid otsuseid. Aeg näitab, sest rasedus peab kasvama iga päevaga. Kuna Teil kaasnevad ka m.tsükli häired, siis võib rasedus veelgi väiksem olla menstruatsioonijärgsest suurusest.
Rasedana peab olema arvel hiljemalt loote vanuses 12. nädalat. Siis on selgelt näha südamelöögid, loote areng, väikesed osad jpm.
Kindlasti määrati Teile korduv ultraheliuuring.
Kui vajaliku puhastuse järgselt ei teki põletikke, on fertiilsus reeglina sama , mis enne puhastust.
Arst otsustab, kas on võimalik kasutada prostaglandiine ehk terapeutilise abordi võimalusi.
Vajate ravi, head nõustamist, informatsiooni.
Soovitan pöörduda teiseseks nõustamiseks dr. Maie Väli eravastuvõtule Tartus. Temal on günekoloog-endokrinoloogina suur kogemus PCOS alal.
G.Litter
www.naistearst.ee