ovulatsioon 21.11.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!Olen 41-aastane, mul on uus partner ja me tahaksime väga last. Varem on kolm last ( 21, 19 ja 15-aastased). Mul on korrapärane tsükkel - 32 päeva. Sept algas menses 8ndal, 10ndal lasin eemaldada spiraali. Olime ka vahekorras, kui arvasin olevat ovulatsiooni. Mõõtsin ka basaaltemp, kuid see ei tõusnudki arvatava ovulatsiooni järgselt, vaid alles 9 päeva enne mensest ja siis 5 päevaks. Arvan, et siis ovulatsiooni ei olnudki.? Järgmine menses oli 10.okt. Temp tõusis nii: 27.okt 36,9; 28 - 37,0 ja 29. okt 37,2. Millisena püsis 9.novembrini. Siis kaks päeva 36,8 ja 11. nov algas menses. Tahaksin teada, milline on kindel viis määrata ovulatsiooni aega. Kasutasin ka biocard testi, ribasid, kuid need näitasid kõik 5tk täpselt ühtemoodi - mõlemad triibud ühesuguse intensiivsusega punased. Milline test oleks kõige usaldusväärsem? Või piisab basaaltemp mõõtmisest? Olen teadlik ka mikroskooptesti olemasolust, kus ov määratakse sülje või emakakaela eritise abil. Kuna mu partner viibib töö tõttu tihti ära, siis eelmisel kuul meil ei olnud võimalik "õigel" ajal koos olla. Tahaksin teada, kui suur on tõenäosus, et mul ka seekord ovulatsioon toimub ( ilmselt möödunud korral oli)? Soovin võimalikult kiiresti rasestuda, sest aeg ju tiksub minu kahjuks... Ja minu eas ovulatsioone on ka vähem. Milline on kõige optimaalsem aeg, kas enne või pärat ov ? Kui kaua püsib munarakk viljastumisvõimelisena? Üks ütleb, et 24 tundi, teine - 3 päeva. Nii ka seemnerakkude kohta. Palun aidake selgust saada!
Ette tänades!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Oletatavat ovulatsiooni reeglina arvestatakse kaks nädalat enne mensest. Keskmise 28päevase tsükli korral oleksid esimesed 8 päeva ja viimased 11 päeva need päevad, kus rasestumist ei tohiks olla. Päevad, mis sinna vahele jäävad on just soodsad päevad.Basaaltemperatuuriga on võimalik hinnata ovulatsiooni aega . Kui temperatuur tõuseb, siis ovulatsioon on toimunud umbes 12 tundi tagasi. Ovulatsionitestid on küll head näitajad. Oluline on täpselt järgida infolehel nõuandeid. Kui testi ribad on punased, siis kui on kõige intensiivsem, sellest alles 2-3 päeva jooksul on võimalus rasestuda. Testi põimõte on LH hormoonil, mis tõuseb enne ovualtsioni. Ovulatsiooni toimumusel see hormoon langeb ,soovitaks biocardi testi.
Billingsi ovulatsioonimeetod o põhineb emaka limaerituse jälgimisel. Tsükli keskel tõuseb see kuni 30x.Viimane fertiilne päev on neljas päev, alates sellest, kui limaeritus oli maksimaalne. Seda saab hinnata ainult günekolog, praktilises elus seda on raske rakendada, ega te ei saa ju umbes 4-6 päeva järjest käia vastuvõtul. Varem, kui muid võimalusi polnud, siis kasutati küll. Ovulatsioonist lugedes on munaraku viljastumisvõime 20 tundi, spermatosoididel reeglina 3 päeva. Kirjeldatud on isegi 6-7 päeva. Rasestumise tõenäosus on suurim kui vahekord on olnud päev enne ovulatsioni.
Arvestades teie vanust, peate arvestama, et ilma ovulatsioonita tsükleid on teil üha rohkem, mis on normaalne nähtus. Kui te pole 1/2 asta jooksul rasedaks jäänud, soovitaks pöörduda günekologi poole , kus saaks määrata pisut toetavat ravi. Parimate soovidega dr Kadastik