puuk raseduse ajal 12.11.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Loodan väga oma murele veidigi selgitavat teavet. 2 kuud tagasi avastasin endal põlveõndlast puugi. Ta oli seal olnud vist juba kaua ja jõudnud mind nakatada. 2 nädala pärast tuli punane laik, mis kohati suurenes, kohati kadus ning siis jälle suurenes . Nüüdseks on möödunud 2 kuud ja laik on käelaba suurune. Perearst saatis mu verd andma ja vastus laborist ütles, et mingeid antikehi mul tekkinud pole ja kõik on korras. Perearst, saanud teada mu rasedusest ja sellest, et ma pole vaimustunud antibiootikumide võtmisest (mul tekib kohe soor) soovitas antibiootilist salvi. Seda olen nüüd siis veidi kasutanud, kuid infoleht ütleb et salv tekitab lootel kuulmisorgani kahjustusi. Kas peaksin laborit uskuma ja mitte tähele panema oma pidevalt korduvaid nõrku peavalusid ja suurenevat punast laiku? Arst ütles, et loodet borrelioos ei kahjusta, kuid kas on võimalik selline variant, et haigusetekitajat pole veres, vaid on lokaalselt põlveõndlas ja sealt edasi ei levi (2 kuu jooksul oleks see juba pidanud juhtuma)? Ja kui ma tõesti peaksin antibiootikume võtma, kui tõenäoliselt kahjustuks siis 15 nädalane loode. Küsimusi sai nüüd küll rohkem kui 1, kuid loodan väga mingisugustki infot saada. Ette tänades, Diana.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Borrelioosi kahtlusel, samas kui antikehi veres pole, siis tõenäosus loote kahjustatuele on väike. Kui olemas antikehad, siis kirjanduse järgi võivd tekkida loote südamerikked, hemangioomid ja loote üsasisene surm (väga harva). Suurem oht lootele on esimesed 2 kuuud, hiljem on risk väiksem, kuna loote organid on väljakujuneneud. Loote seisundi uurimiseks soovitaks teha ultraheli uuring 19-20-ndal rasedusnädalal ja ka hiljem vastavalt vajadusele. Raseduse 12-14-ndal nädalal oleks ka soovitav, teil on see aeg üle läinud. Veel soovitaks siiki korrata vereuuring antikehadele. Salviga määrida võite ainult lühiajaliselt. Jääb ebaselgeks salvi nimetus, tavaliselt nede tome on lokalne. Põlveõndlast lootele haigustekitaja ei levi. Nakatumine on ainult vere kaudu dr.Ülle Kadastik