päevad peale sünnitust 27.08.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Probleem selline, et sünnitusest möödas 7 kuud, aga menstruatsioon pole taastunud. Võib-olla on minu mure asjatu, aga ikkagi...Mingisuguseid põletikke ega muid günekoloogilisi vaevusi pole kunagi olnud, hiljutisel visiidil naistearsti juurde oli ka kõik ok. Millest üldse sõltub päevade taastumine peale sünnitust? Kas võib see oleneda ka sellest, kui kaua on rinnaga toidetud? Ise lõpetasin rinnaga toitmise 3 kuud tagasi. Ja siis veel selline küsimus ka, et kuidas alustada rasestumisvastaste tablettide manustamist, kui päevi pole veel taastunud? Karbis olev infoleht ütleb ju, et esimene tablett võetakse n-ndal menstruatsiooni päeval. Ja lõpetuseks sooviksin veel teada, et kui suur tõenäosus on rasestuda peale sünnitust kui päevi veel pole.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Mensese taastumine peale sünnitust sõltub mitmetest asjaoludest. Kui Te rinnaga ei toida kolme kuu jooksul ja rinnas piim puudub ning menstruatsioone ei ole võiksite siiki uuesti pöörduda naistearsti poole. Oluline oleks teada, kas Teil enne sünnitust oli regulaarne tsükkel, kas esines günekoloogilisi probleeme, kuidas läks Teie sünnitus, milline oli verekaotus sünnituse ajal.

Kui mensest ei ole tuleb esimene tablett võtta ükskõik millisel päeval. Enne peaks aga kindel olema, et rasestumist ei ole toimunud. Kui olete olnud siiani kaitsega vahekorras , tuleks teha enne tablettide võtmist rasedustest. Kui Te kondoomi vahekorra ajal kasutanud ei ole, tuleks peale testi tegemist ( ja kui see on negatiivne) , kasutada 2 nädala jooksul kondoomi ja peale testi tegemist võite alustada tablettide kasutamist.

Et ovulatsioon toimub umbes 2 nädalat enne kui toimub menstruatsioon, on rasedaks jäämise võimalus ka siis , kui menstruatsioonid ei ole veel taastunud.