vedelikukogumid lootel 09.05.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Mul avasdati 26 nädalal ,et mul lootevett palju.Käisin Tartus ultrahelis 29 nädalal ja siis avastati lootel vedelikukogumid neerudes ja perikardiõõnes nähtav vedelik.Nüüd olen paanikas,et mis mõju see lootele avaldab ja kas see tähendab,et loode on haige või väärarenguga.(viimane küll ultrahelis välistati) kui kindel ma võin olla,et mul sünnib terve laps kui 23 nädalani oli kõik korras ja double test oli ka korras.?Kas ultraheliga on võimalik avastada võimalikud kromosoomihaigused ja downi sündroom?Väga paanikas emme.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Lootevee liig ei avalda otseselt lootele mingit kahjulikku mõju. Tingitud on see aga sageli (mitte küll alati) mingist põhjusest (ema suhkruhaigus, viirushaigus, loote seedetrakti või südame väärarend , südamehaigus jne). Lootevee liig ja perikardiõõnes olev vedelik võib viidata näiteks loote viirushaigusele, loote südamerikkele, loote südame juhtehäirele jne.
Ultraheliga ei ole võimalik avastada kõiki võimalikke kromosoomihaigusi, ka Downi sündroomi diagnoosi ei saa panna ultraheli leiu alusel. Suured väärarendid on ultrahelis diagnoositavad.
Kahjuks ei saa naistearst mitte kunagi , mitte kellelegi öelda 100 % täpsusega , et tal sünnib täiesti terve laps. Kindlasti vajate edasisi ja täpsustavaid uuringuid. Teie raviarst suunab Teid kindlasti kordus ultraheli uuringutele, et jälgida, kas vedelikukogumid neerudes (neeruvaagnate laienemine?) ja vedelik perikardiõõnes püsivad, samuti, et jälgida loote seisundit ja kasvu. Soovitaksin teha veeniverest analüüsid viirustele ja teistele haigustekitajatele.
Pidage nõu ka oma raviarstiga, ta on kindlasti konsulteerinud Teid uurinud ultraheli arstiga ja teab ka kõiki Teie analüüside vastuseid.
Jõudu ja edu nii Teile kui Teie lapsele soovides Aire Sekavin