basaaltemperatuur 02.07.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 37 a. vana ja selle aasta algusest ei ole enam kasutanud rasestumisvastaseid vahendeid seoses sooviga rasestuda. Midagi ei ole juhtunud. Nüüd alustasin basaaltemperatuuri mõõtmisega. Kirjandusest jääb mulle arusaamatuks, kas ovalatsioon tekib tsükli kõige madalamal temperatuuril (vahetult enne tõusu) või tõusu ajal? Kirjandusest loen , et temperatuur on kuni järgmise menstruatsioonini kõrgem ja siis alles langeb. Aga kui viljastumine on toimunud, milliseks siis temperatuur kujuneb? Minul praegu pärast tõusu temperatuur jälle kohe langes. Uue menstruatsioonini on veel palju aega. Oma vanuse tõttu kuulun riskirühma , kui mul õnnestub rasestuda, siis milliseid uuringuid peaksin ma jälgima, et mulle tehtaks, seoses sellega ,et kromosoomistik oleks õigesti kujunenud. Platsentaproov? Kas seda tehakse kõikjal? Looteveeproov? Kas seda tehakse kõikjal haiglates?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Ovulatsioon toimub enne kui basaaltemperatuur tõuseb. Basaaltemperatuuri tõus ongi tingitud kollaskeha hormoonist. Kui on toimunud rasestumine , jääb basaaltemperatuur kõrgeks ja ei lange enne menstruatsiooni. On aga osa naisi , kellel termokeskus ei ole progesteroonile tundlik (neil ei ole ka basaaltemperatuuri tõusu). Ovulatsiooni toimumise aega saab määrata ka ovulatsiooni testiga ( see on uriinist hormooni määramise test, mis on veelgi täpsem kui basaaltemperatuuri mõõtmine).

Kõigil rasedatel , olenemata vanusest, tehakse veenivere uuring hormoonidele, et avastada loote kromosoomihaigusi (Triple test). Vanuselistel näidustustel on soovitav teha ka lootevee uuring. Kui olete kindel , et soovite teha lootevee uuringu (lootevesi võetakse ultraheli kontrolli all läbi kõhunaha) võib jätta Triple testi ka tegemata. Seda , kas Teie haiglas lootevee proovi tehakse , saate teada oma raviarstilt. Kui ei tehta , suunatakse Teid lähimasse keskusesse (Tartu, Tallinn).

Kui Te ei ole rasestunud 7 kuu jooksul ja olete kahe kuu jooksul määranud basaaltemperatuuri, võtke graafikud kaasa ja pöörduge naistearsti poole. Soovitaksin teha Teile ja ka Teie mehele edasised uuringud.