rasestumine pärast peetumist 12.01.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Ilusat alanud aastat!

Olen korra rasestunud, aga rasedus peetus (avastati 11. nädalal) ja tehti puhastus. Siis ootasin 3 kuud ning pärast seda ei ole õnnestunud 4 kuu jooksul uuesti rasestuda.
Kas see, et ma korra rasestusin, näitab, et ma olen võimeline rasestuma ja probleeme ei tohiks olla ning pean varuma kannatust? Kas sellest korra rasestumisest saab üldse järeldada midagi selle kohta, et kõik korras on?
Millal (pärast mitut kuud uuesti üritamist) arst võiks hakata uurima mitterasestumise põhjusi ja mis uuringuid sel juhul tavaliselt tehakse (tsükkel on olnud korrapärane kogu aeg)?

Ette tänades,
Helene

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Helene.
Aitäh ilusate soovide eest!
Naine peaks rasestuma soovi korral (elades kaitseta regulaarset suguelu) 1 aasta jooksul. Et olete praegu proovinud rasestuda ainult 4 kuud, arvan, et peaksite lihtsalt varuma veidi kannatust. Kui olete üle 35 aastane, soovitan pöörduda naistearsti juurde veidi varem - kui ei ole rasestunud 6-7 kuud. Ühekordse raseduse peetumise kohta ei saa alati mingeid järeldusi teha. Loomulikult püüab Teie raviarst leida raseduse peetumise põhjust, kuid küllalt sageli jääb põhjus ebaselgeks. See, et olete rasestunud, näitab, et väga tõsiseid hormonaalhäireid Teil ei esine, samuti on vähemalt üks munajuha avatud ja suudab munarakku haarata. Esimesed uuringud, mis lastetuse puhul tavapäraselt tehakse on regulaarse tsükli korral tupe analüüsid infektsioonidele ning emaka ja munasarjade ultraheli uuring ning kindlasti mehe spermaanalüüs.
Edu Teile soovides Aire Sekavin