rasedus ja ravimid ja viirus 12.06.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

sain äsja tead, et ootan last ja see rõõmustab kangesti, mure on aga selles, et paar nädalat tagasi tabas mind mingi viirus - külmetushaiguse tunnustega + 38kraadi palavik (nakatasin omakorda ka oma pooleteiseaastast tütart), sellest omakorda tuli bronhiit. Kas viirus ise võib olla oodatavale lapsele kahjulik, ravimite kohalt (Prospan siirup, paar tabletti Ibuprofeni, antibiootikumikuur (ravim, mida perearsti ja ravimi juhendi järgi võib kasutada kogu raseduse vältel) ja lisaks seene ravim Clotrimazol) rahustas mu oma günekoloog, et ei maksa muretseda, et isegi Clotrimazol, mis juhendi järgi on esimestel kolmel raseduskuul vastunäidustatud, on kasutusel ka juba teada rasedate seeneravis. Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Viirus raseduse algul on küllalt ohtlik tulevasele lapsele. KUi laps nakatub sellessse, siis suur tõenäosus on see et rasedus varases järgus katkeb ise. Kui raseduse kulg on normis,siis arvata võib et lapsele viirus ei mõjunud, Soovitan teha korduvad ultraheli uuringud ja ka muud analüüsid, mida tehakse rasedusega arvel olles. Kui kõik on korras, siis peaks olema OK. Samas väike kahtlus võib jääda ka täiesti normaalse kuluga raseduse korral. Glotrimazoli soovitatakse määrata siiski raseduse teise pooles.