rasestumine 22.09.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 28 aastane ning soovime abikaasaga saada last. sihikindlalt oleme proovinud rasestuda 1 aasta ja kaks kuud. pöördusin naistearsti poole, tegime vere- ja spermaanalüüsid ära, kõik oli normi piires. Nüüd peaks vist järgmine samm minu siseelundite uuring olema- laparaskoopia vist. Arst ei soovita mulle seda kohe teha, pakub et enne võiks võtta DIANE tablette, mis reguleeriksid pisut hormoone, sest meeshormooni pidi palju olema, proovida seejärel rasestuda ning kui ei õnnestu, teha laparoskoopia. Laparoskoopia ise pidi aga viimane abinõu olema, sest see on operatsioon, võivad jääda liited jne. Kas laparoskoopia on siis tõesti "viimane abinõu" viljatuse põhjuste uurimisel? Ja kas DIANEst võiks tõesti kasu olla? Palun kommentaari. Liina

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Dianet peaks raviks siis määrama kui meesuguhormoonid on kõrgenenud. Niisama küll ei ole vajalik. Oleneb kõik hormooni väärtustest. Laparoskoopia on operatsioon ja see oleks tõesti viimaseid võimalusi. Liiteid sellest küll ei jää.
Kui te olete üritanud üle aasta rasetuda, siis soovitaks teha laparoskoopia kui hormoonid on täiesti korras. Kui on muutusi hormoonväärtustes, siis soovitaks vastavat ravi ja laparoskoopia peale seda. Dr,Kadastik