"keisri" haav ja lõhenenud rinnanibud 07.05.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Mul oli keiser-sünntius. nüüd tahaksi teada, et mida kasutada, et selle haava valu leevendada. haav on küll alles värske (3 päeva), kuid siiski ehk on mingit nõu anda.

Lisaks sellele on mul küsimus, et kuidas ravida valulikke rinnanibusid. Ühe rinnanibu peale on tekkinud pehme koe asemel koorik. Määrin rinnanibusid purelan 100 salviga, kui sellest ei tundu piisavat.

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Palju õnne lapse sünni puhul!

Keisrilõikuse korral on tegemist küllalt suure haavaga ja seetõttu on loomulik , et esineb ka haavavalu. Kasutage valuvaigisteid (näiteks Diclophenac). Pidev valu kurnab organismi, tekitab stressi ja piima teke võib olla häiritud. Köhides ja naerdes on kasulik kõhtu toetada, nii on kõhukelme ärritus väiksem.

Rinnanibud ei ole harjunud sellise koormusega, sellest siis koorikud. Jälgige imetamise ajal ,et laps haaraks korralikult peale nibu ka ümbritsevat pruunikat areooli ala. Nii on nibule koormus väiksem. Tavaliselt on umbes nädalaga laps õppinud õieti imema ja ka nibud harjunud tööga. Salvi kasutades peske enne toitmist rinna nibu korralikult ja pigistage ka mõni tilk piima enne toitmist välja, mis puhkige ära. Laps sööb muidu välispidiseks kasutamiseks mõeldud salvi, mis võib mõjutada tema seedimist.