reesusnegatiivne ema 10.07.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere
mind vaevab järgmine mure: olen ligi 3se lapse ema, kel reesuspos. veri, nii nagu abikaasal, endal on aga veri reesusneg. Olen kuulnud, et peale esimese lapse sündi tuleb uurida antikehade olemasolu ja tarvidusel teha süst. Mind ei uuritud, ja mingit süsti ka ei tehtud. Nüüd olen 5-t nädalat uuseti lapseootel, kuid mure on, et äkki tekib reesuskonflikt? Kui ohtlik võib see olla tulevasele lapsele ja minule? Järgmise arsti aja sain alles juuli lõpuks.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Süst antikehade ärahoidmiseks tehakse 72 tunni möödudes peale sünnitust, selleks et ära hoida järgmise raseduse ajal võimalike antikehade teket. Nüüd on teil uus rasedus ja tuleb kontrollida kas teil üldse antikehi on või ei ole ja alles peale kolmandat raseduskuud. Kui on positiivne, siis kõik oleneb tiitrist. Raseduse ajal on võimalik ravi. Töonäosus,etteil tekivab ak on väike kuna teil on juba kolm last ja siiani pole seda probleemi olnud kui eelmised 3 last on Rh positiivsed ja mees sama.
Kõike head soovides Dr.Kadastik