Närvid, ebareaalsustunne ja paanikahood 16.09.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 14 aastane tüdruk. Umbes aasta tagasi esines mul paanikahäire ning sellest on asi edasi ainult hullemaks läinud. Paanikahäirega hakkasid kaasas käima ka hullemad närvid, paanikahood ja ebareaalsustunne, mis hakkas esinema ka siis, kui paanikahäire hoogu hetkel peal ei olnud. Too ebareaalsustunne paneb mind tundma nagu ma oleksin mingisuguse unenäo ja reealsuse vahel. Kui ma mõtlen tagasi mingi mälestuse peale, kasvõi sellele, kuidas ma just diivanilt püsti tõusin, tundub nagu ma oleksin seda unes näinud. Kui ma mõtlen tagasi eelmistele aastatele, ei mäleta ma kuidas ma end tundsin või kuidas mul närvidega siis oli või üldse mis ma tegin, mul on meeles ainult korrad, kus asjad väga hulluks läksid.
Mul on mällu salvestunud hetked, kui ma nägin väiksena näiteks kui päike tuli pilve tagant välja või ma olin maal või kuidas pannil midagi praeb ja ma tundsin iga kord mingisugust erinevat seletamatut tunnet, mis tundus sel hetkel normaalne. Nüüd need tunded löövad koos ärevusesga välja, kui mu peas pilt sellisest situatsioonis kuju võtab või kui päris elus midagi sellist juhtub ja see ajab mind segi.
See on vahel kannatatav, kuid siiski väga vastik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oled tubli - oskad oma tundeid hästi kirjeldada.
Tubli, et probleeme koos emaga arutada ja lehendeid otsid. Rahustav tee ja ema poolt antud rahusti tunduvad ka õiged olema.
Korralik uni ja jõukohane kehaline aktiivsus (jalutuskäigud, meeldiv sportlik tegevus).
PERH Psühhiaatriakliiniku laste-psühhiaatrid ja laste- psühholoogid annavad lisainfot - las ema organiseerib nendega kokkusaamise, konsultatsiooni.
Tee ka minu
Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus harjutust - mina teen seda iga päev ja aastakümneid.
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole.
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis
Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka
vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5korrast, kordade arvu järk-järgult
nädala-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet