Paanikahoog? Ärevushäire? 07.06.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma lähedase inimese pärast. Ta on 34 aastane mees. Nimelt eelmise aasta augustis tuli tal auto roolis peale kas siis paanikahoog või ärevushäire. Täpselt ei tea kumb. Järsku hakkas süda peksma, hingamisraskused, käsi ja jalg läksid krampi, higi hakkas voolama, käed läksid külmaks ja tuli pähe mõte, et nüüd suren ja saan veel insuldi ka. Ühesõnaga väga väga halb hakkas tal. Suutis ise helistada kiirabisse ja sõita kuidagi 5 km et jõuda sihtpunkti. Kiirabi jõudis 15 min pärast ja andis mingeid tablette, mis tegid enesetunde paremaks. Peale selle on hakanud vältima autoga sõitmist. Enam küll ei ole tal selliseid hoogusid esinenud, kuid kardab et tuleb jälle ja sellepärast autoga enam linnast välja ei sõida. Ütleb, et nii kui linnast välja saab tulevad ainult negatiivsed mõtted(nt et juhtub midagi ja saab surma) ja tunne et kohe tuleb hoog jälle peale. Õnneks on saanud oma käigud ikka ära käia kuidagi, kui vaja siiski minna, kuid nüüd ei ole juba mitu kuud sõitnud, kuna kardab.
Kas oskate anda nõu, et mida peaks tegema, kas sellele on üldse mingit ravi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire.
See häire on kõrvaldatav-ravitav.
Uni korda, vajadusel apteegi vabamüügist abi (Melatoniin), rahustavad teed.
Pingetest vabanemise harjutused.
Kehaline aktiivsus (mõõdukas) ja organismi tugevdamine.
vt varasemad soovitused (otsinguga).
Tableti osakaal (kui neid vaja) on 1/10, 9/10 on harjutuste teha.
Harjutustega on Ärevushäired kõrvaldatavad.

Jüri O.-M. Ennet