Tajuprobleemid 13.09.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Umbes neli kuud tagasi kogesin pärast kanepi tarvitamist paanikahoogu. Teadvustamata selle tõsidust, kogesin mõne aja pärast järgneval kanepi tarvitamisel sama. Elus oli ka rohke muutuste aeg (kool, kodu jne). Välja lõid ärevushäired, mille osas ma õnneks kiiresti arsti juurde pöördusin. Alguses oli abiks xanax, hiljem selgus, et ilma AD ravita probleem üle ei lähe. Võtsin umbes kolm kuud Ciraset nimelisi ravimeid. Nüüd tegelen perearsti soovitusel annuse vähendamisega ja olen nädala pärast ravimitest prii. Tekkinud tohutu ärevuse kontekstis loobusin kanepist ja viisin kogu meelemürkide tarbimise miinimumini (päris karsklaseks end hetkel veel pidada ei julge). Olen sotsiaalselt aktiivne, nüüdseks kõrgharitud, käin tööl ja vabal ajal spordiklubis. Suures hädas lugesin ka Teie raamatut ja teen igapäevaselt palve meditatsiooni harjutusi. Väidan, et olen oma elu igati positiivselt muutnud. Põhjus miks ma selle sissejuhatava loo taustal Teie poole üldse pöördun, on probleemid tajuga. On oluline mainida, et probleemid esinesid enne AD kuuri algust, selle vältel ja ka nüüd selle lõpufaasis. Olen viimased 4 kuud tundnud (alates halbadest kogemustest kanepi tarvitamisega), et kogu mind ümbritsev maailm on justkui liiga ere, terav ja tavapäratu. Ei saa öelda, et tunneksin end pärist kõrvaltvaatajana, kuid tihti taban end mõttelt, et olukord milles viibin, tundub liialt ebareaalne. Silman mingeid suvalisi detalile ja ei suuda keskenduda tervikpildile. Interneti otsingumootoreid kasutades jõuan paratamatult vaid psühhoosi, derealisatsiooni ja isegi skisofreeniani. Igapäevane elu on täiesti elatav, kuid ma ei tunne end päris õigesti. Pidevalt on peal väsimus ja vaevlen eeltoodud reaalsustaju kahtlusalla seadmise, liigse teravuse ja eredusega. Ma ei pea enda puhul sugugi normaalseks, et eelistan sõpradega aja veetmise asemel pikutada kodus voodis.
Loomulikult plaanin ma külastada ka psühhiaatrit, kuid teades järjekordade pikkust pean vajalikuks saada ehk esmast abi Teie vahendusel.
Palun andke omapoolne hinnang, millega võib olla tegemist, mida teha ja kuidas käituda. Kas kogu eeltoodud kirjeldus on seotud kanepiga ja võib olla jääva iseloomuga? Mõte, et olen suutnud omale mingi püsiva kahjustuse saada just meeleolu ei tõsta. Ehk oleks abi mingitest järjekordsetest ravimitest?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tubli, et ennast mitte ainult ei jälgi-analüüsi, aga ka enda muutmise-muutustega tegelete!
1) Psühhiaatri jutule - v.head arstirohud olemas, et sisepingeid maandada ja samaaegselt seda taju-tunnetuse "erksust" korrigeerida.
2) Allergik ei vaja autokoorma täit õietolmukest jne allergeeni, piisab kübemekesestki. Kübeke kanepit, alkot on mõnele tundelisele inimesele juba "piiririkkuja" - probleemi vallandaja (tuletikk-säde bensiinivaadi juures).
3) Mõnede tegelaste soovunelmad-jutud rohkelt psühhoaktiivseid aineid legaliseerida, vabamüüki lasta jne on niivõrd eluvõõrad, et neid ei tasu isegi kommenteerida. Propageeritakse-reklaamitakse äri pärast, kattevarjuks jutlused ime-kasumlikkusest inimese tervisele, sotsiaalsele toimetulekule jms.
4) Minu 3E-printsiip: Ennista e raviprintsiip, profülaktika e Ennetamine ning Edendamine e treening - seda kolmainsust rakenda ja Õnnepäike veerebki sinu elu-olu taevavõlvi kohale.
Ja näe - sealt ta tulebki!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet