suhe ja minu käitumine 03.11.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Üritan selgust saada mis teha ,ja kuidas edasi .nimelt olen kaasaga sattunud suht keerulisse ja raskesse suhte seisu
Mina olen mees pool .oleme koos olnud nüütseks pea kaks aastat .jõuludel saaks kaks aastat. see suhe on olnud kokku lahku .esimesel aastal kolisime lahku ühel korral . ja selle aasta sees juba viiendat korda .miks on viinud laiali kolimiseni ,on ilmselgelt vist põhjus minus . aegajalt tekkib miski hirm ,paanika .naisel on enda korter ,kus elavad ta kaks last ja nu nn ekskaasa .kellega küll on ta abielus siiani .ühine firma ja töö .sel mehel pole just kõige puhtam taust ,selle ka firmad ta autod on naise nimel .ja see mees pool on vahetanud naised meeste vastu vist . see ongi see mis on mind viinud hirmuni ,paanikani .see mees on kõikjal .naisele meeldib see töö .mis mind see nii hulluks vahel ajab ,et see mees on igal pool .nüüd lahus elades ,lähevad koos tööle , ja korralik pildi maalimine ilusast perekonnast tervele ilmale
Nüüdseks kolis naine välja omal soovil .mu lihtsa küsimise peale .mis edasi .kas nii jäebki .oleme elanud nüüd siis kõige pikemalt lahus , ühe kuu .jõutsime järeldusele ,et abi on meil mõlemil vaja .kuigi see mõte ei meeldinud mulle algul üldse .tegin sammu , ja panin aja psühholoogi ,paari nõusta juurde .olen ise käinud seal küll korra .ei ole veel just targemaks saanud .sell nädalal läheb ka loodetavasti ka kohtumisel nais pool
hetkel küsisin naiselt mida näe näeb ja tunneb tänasel päeval .ja sain sellise vastuse

Oeh Ma olen segaduses ausalt öeldes. Iseendas.
Ma tahan ja vajan su lähedust. Aga ei taha koos elada.
Ma tahan olla sulle toeks, aga ei taha sulle pidevalt haiget teha. Ja ise haiget saada.
Ma tahan aidata sind ja ennast. Aga ma ei tea kas õigem oleks edasi suhelda või ei.
Ma ei näe tänase seisuga tulevikku. Aga ma ei välista et see kunagi juhtub.
Aeg on see mis näitab mis saama hakkab.
Kas me suudame olla eraldi või ei.
Abi on meil nagunii vaja.
Tean, tean et ma olen ka keeruline ja eriti raske on minust aru saada.
Kui ma vahel isegi saaksin.
Ma ei tea ise ka mida ma tahan.
Kõigepealt peaks selleni jõudma.

Nii olengi mina omadega suht segaduses .Kas astudagi kõrvale .sulgeda see raamat lõplikult ,et miski kripeldama ei jäeks .kuigi ma ei tea ka täna kuda seegi võimalik on
Ma tean ja tunnen .Kui väga tema hoolib ja armastab mind .ja mina teda .ükseteise läheduse vajadus on nii ulmeline ,ja enamasti lõppeb see alati voodis .Meie vahel on nii suur auk ,ta ei näe enam ühist tuleviku .usub ,et suhe on läbi .kuigi ei ole ju .sõbrad tuttavad nii ei tee .ühelt poolt ütleb ,et tahab minna oma teed .aga sulab mu käte vahel ,et olen ja jään alati kalliks ja oluliseks
Mei ei suutnud alati koos elada .minu hirmu pärast .tean ,et pean tegelema sellega .mida teha selle suhtega .koos ei saanud .lahku ka minna ei oska ja nagu ei taha ka .Selle kokku lahku pendeldamise olen ka kaotanud nii naise ja ka laste usalduse .osaliselt põhjus lastes ,et ta ei taha ja julge tagasi tulla .ja ilmselt hirm et kõik kordub
Vahel tundub ,et olen et oma paanikaga ,tekitanud kõige keerulisema suhte vormi mis maamunal üldse

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Et asi-olukord-suhtlemine paremaks läheks, sellesk on vajalik midagi muuta.
Selleks siis variandid - üks pool muudab või teine pool muudab või mõlemad pooled muudavad midagi, et kooselu ühisosa suurem ja piisav oleks

või lahkuminek ja siis igaühel oma rada.

Kui midagi vaja muuta, siis mida on vaja muuta? Mida?
Psühholoogi mõtted olulised, aga diagnoosi paneb ikkagi Psühhiaater - kas on isiksusehäire? Kui on, siis milline isiksusehäire? Kas isiksusehäire vajab muutmist-korrigeerimist ja kuidas seda isiksususega seonduvat siis mõjutada, korrigeerida?

Kahe inimese kooselu on SUHE - see nagu kaks ketast mis servapidi teineteist katavad. See servapidi kattuv osa on ühisosa, osa mis teid koos hoiab (kui seda kattuvat osa piisavalt) või koos ei hoia (kui seda kattuvat osa kooseluks väheks jääb. Muutused peavad hõlmama seda ühisosa.

On veel need kaks isiklikku osa, need mis kooseluks olulised ei ole - nende muutmine olukorda ei paranda.

Kooselu on Kahepoolne suhe - ühe poole nutt ja hala ei aita, on vaja mõlema poole kooshoidvat Positiivset Ühisosa.

Jõuga, survestamisega, mõjutamisega jms kooselu koos ei hoia. Arsti-psühholoogi "retsept"-nö tablett teid koos ei hoia. Hoiab see Ühisosa.
Kui seda ei leia, siis eraldi elurajad, minevik jääb seljataha ja algab uus eluetapp.

Parimate soovidega
Jüri O.-M. Ennet