Kas see on ülde ärevus ja paanika? 11.08.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
On pandud diagnoos paanikahäire aga mõtlen, kas ikka on? Mul on kaasnenud nüüd juba tükk aega ärevus ka, eriti hommikupoolikuti- ärkvele tulles on imelikud mõtted, õigemini mõtete rivi, mis jookseb silme ees nagu film... igasugused täiesti seosetud asjad, see tekitab ärevuse tunde kohe, sest kardan minna hulluks. Ja siis ma olen paugupealt üleval, hirm on kuklas kuskil, sees on õõnes ja ... seda ei ole iga päev aga üldiselt tihti.
Oli ravi peal Paroxetiniga aga läks ikka päris hulluks ära, üldse olla ei saanud. Ikka arst soovitas üle minna Brintellixile- vaikselt läksin, pooleteise kuu jooksul ja nüüd on Brintellix 10 mg. Vahel olen võtnud 0,25 xanaxit aga seda paar korda vbl nädalas. Tegin muutused töö-elus, mul on nüüd esimest korda 10 aasta jooksul asendaja- kes mind asendab- polnud puhanudki siiani... Nüüd on 10s päev vaid Brintellix peal, eile näiteks oli väga hea ola- täna ärkasin jälle nende mõtetega ja ... väljas sajab, selline päev, kus võiks olla rahus ja teha oma asju aga minul on selline tunne nagu peaks kuskile jooksma kohe aga ma ei taha ega suuda minna, sest on hirm kuklas .... tegelikult pole vaja joosta... võiksin terve päeva lihtsalt lebotada ja lugeda aga... kuidas siis niisama vedeleda... peaks ju midagi nagu tegema.... ja nii see ketrab... ja kui ma vedelengi ja olengi, siis õhtupoole hakkavad süümekad, et ma ei teinud midagi... Ma ei tea ja kui ma tunnen väsimust, siis hakkab see mõte, et see pole normaalne- millest ma väsinud olen, peaksin ju jõudma... näe siin kõik jõuavad- käivad Ironman-il ja töötavad hommikust õhtuni ja ikka on kõik hästi-miks siis mina ei saa... peaksin ka nii saama... jõudma, jaksama...
Ja kui ei jõua, siis on süümepiinad... et miks.. ja lisandub hirm, et olen nüüd vana ja haige ja varsti surem nagunii ära...
Põhiline ongi surmahirm ja hirm minna hulluks.
Teen teie harjutusi aga ikka kehvasti-ununeb...
Kas võin minna hulluks?
Kas on üldse lootust et ükspäev ärkan hommikul ja olen rahulik ja õnnelik?
Ja ei nuta?
Terviseid!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) nn Enneti ristkülik diagonaaliga (kodus panete oma nime) raviprintsiip: Ristkülikule diagonaali joonistades tekib kaks kolmnurka - üks vasemalt paremale liikudes väheneb (see puudutab ravimeid, nende osatähtsus (ka AD) peab aja jooksul vähenema ja teine kolmnurk suureneb suureneb Harjutuste osakaal suureneb ja harjutuste abil ongi võimalik rohtu vähendada.
2) seega harjutused: a) stressi-sisepingeid vähendavad - relaxharujtused; b) keha tugevdavad-ergutavad harjutused (terves kehas terve psüühika, rahu, enesehinnangu tõus, rõõmus meel).
3) Meis ja meie ümber on sadu võimalusi tervist (kaha ja psüühikat) tugevdada. Iga tera tervise varasalve on kasuks. Ka nn väike tera toimib katalüsaatorina ja tuleb kasuks.
vt varasemaid ja leides endale sobiliku - hakka harjutama.
4) Positiivse pihtimise Päevik.
Mona-Linda naeratus ja Optimism!
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet