Enesetapumõtted 14.a. poisil 15.01.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu 14.a poja pähe on tulnud väga halvad mõtted, millest me enam üksinda jagu vist ei saa.
See, mis ohutulukese põlema pani, oli tema sõnumist üks lause - "Ma nagu nii kaua ei ela".
Kirjutan järgneva nagu tema rääkis mulle:
"Peaaegu kõik koolis õpitav on tulevikus mittevajalik. Ja kuna ma mitte midagi ei oska, siis nagu nii must midagi ei saa. Sellisel elul pole mõtet. Ma tunnen ennast üksikult."
Tegelikult käib ta trennis, mis talle meeldib ja tal on sõbrad ning me oleme väga ühtehoidev pere.
Murdepunkt oli matemaatika tunnis, kui õpetaja ütles talle, et mis sa siin üldse vahid, nagu nii sa midagi ei tee ja aru ei saa. Siis ta kirjutaski mulle, et tal on kõigest kõrini ja nagu nii ma kaua ei ela.
Käisin õpetajaga rääkimas ja ta lubas teda praegu mitte torkida.
Nüüd kritseldab kätele igasugu pilte ja tekste ning kuulab ainult ühe tapetud räppari muusikat - vanasti kuulas sellist muusikat, mida meiegi kuulasime.
Ta saab ise väga hästi aru, et kõik korras pole. Tema sõnad - "Soovin, et ma poleks selliseks muutunud - tahaksin olla endine".
Koolis oli kuni 7.klassini nelja-viieline (seda küll emme utsitusel), nüüd on õppimine mõttetu ja ka hinded kajastavad seda.
Ta on üldiselt hella südamega poiss, kuid nüüd oleks nagu maski ette pannud.
Olen temaga rääkinud, et see on selline iga ja see kõik läheb mööda, aga need ju vaid ema sõnad!
Kas oleks vaja pöörduda temaga kellegi poole või möödub see siiski aja jooksul?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suhelda, vestelda, arutleda, sõbralikkus. Selgitada-tunnustada valdkonda, milles ta tubli on. Kelleks ta saada tahab?
Näiteid enda elukogemustest kooliajast: õps nöögib, ei saa aru, aine pole vajalik jne. Kõigil koolilastel on seda olukorda olnud. Kõik on hakkama saanud ja hiljem mõelnud, et seda ei tasunud nii südamesse võtta.

Õpetaja peaks närveerima - tema ju õpetab, peaks õpetama nii, et kõik aru saavad!
Koolis lähtuda printsiibist, et trenn on hea, vaimne trenn on hea, harjutades saan asja selgeks ja hindedki lähevad paremaks. Pinginaaber sai hakkama, saan ka mina.
Korralik puhkus- piisav uneaeg.

Psühhiaatri jutul ka käia, lastepsühhiaatrid teevad koostööd psühholoogiga - ka sealt saate head lisainfot, soovitusi.
Mina tegin kooliajal palju sporti, kehaline tervis seetõttu hea praeguseni. Mõtisklesin, unistasid palju, vestlesin sõpradega sellel teemal. Hästi õppima hakkasin ülikoolis.
Poisid avanevadki hiljem.

Inimene on sündinud siia Maailma selleks, et olla Õnnelik. Iga tera Õnne varasalve tuleb kasuks. Ja neid teri on Ilmamaal palju, neid otsi, leia ja kasuta. Leia enda andekus ja kasuta seda oma elurajal Õnnemägedele minemisel.

Ka minu palveharutus on kasuks - teen seda aastakümneid iga päev, ka praegu.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestamine ja hingeelu rahustamine, enesekindluse suurenemine, õppimine muutub paremaks.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu. Näites teed 5 korda sirutust-painutus ja selliseid seeriaid 4-5.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet