18. aastase ravimite sõltuvus, sundravile kuidas saada? 27.02.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Vend tarvitab erinevaid tablette. Varastab vanematelt, vanavanematelt rohud ära ja sööb sisse. Tekkinud on nii hallutsinatsioonid kui ka langetõbi -fikseeritud kiirabi poolt. Üritasime teda ravile saata, aga ta ise nõus ei ole. On käinud erinevate arstide juures, tulemus on olnud null. Tort kirsiks on see, et talle kirjutati ravimeid ja sai needki endale sisse süüa. Politsei on tihe külaline, kuna korrldab kogu aeg. Viimati võttis atv, olles ise tarvitanud veini ja tablette ning sõitis, samal päeval ärandas isa auto ja sõitis sellega. Saime politsei abiga ta kätte ja viidi haiglasse... Küll aga 2h hiljem helistati ja öeldi, et peaksime talle järgi minema, sest arst ütles, et poiss ise ravi saada ei soovi ja ongi kõik. Muidugi atvd võttes sõitis isale otsa, kes püúdis teda takistada, enne seda märatses toas. Mida on veel vaja, et isikut saaks sundravile saata. Ta sööb kõikide tablette. Tabletid pandi viimases hädas autosse ja uksed lukustati, ta võttis labida ja üritas kangutada uksi lahti. Valetab, manipuleerib, sõimab, teeb mida ise heaks arvab. Kõik võtmed on ära peidetud, id kaardid samuti peidetud kuna viimati võttis id kaartid kaasa ja ostis vanemate ravimid apteegist ära. Aga ükski arst ravile saata ei taha või ei julge. Sotsiaaltöötaja on arvamusel, et isik vajab ravi küll aga on ta käed seotud ning tema ootab psühhiaatria arstilt kirja, seda aga tundub et ei saagi. Perekond on stressis ja hirmul, sest ei tea, mida see 18. aastane järgmiseks korraldab. Mida me peame tegema, et keegi arstidest saaks aru, et see poiss vajab ravi, hetkel kõik lõppeb kui poiss ütleb, et ravi ei soovi ja soovib oma advokaadiga rääkida. Kas tõesti on arstitel hirm selliste noorte ülbikute ees?

Hetkel mulje, et oodatakse huviga, kui poiss kellelegi kolmandale liiga teeb ja et kurvalt kõik lôppeks. Kes siis süüdi on, kui vanemad on kutsunud abi, viinud haiglatesse teda ja palunud nii politseid, kiirabi kui ka arste, et ta sundravile viidaks.. Tulutult kõik!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui inimene on ohtlik endale või kaaskodanikele, siis on vajalik terviseuuring Psühhiaatriakliinikus - vaja rakendada tahtest olenematut ravi.
Ohtlik situatsioon - politsei ja kiirabi kutsuda ja ravile suunata. Olukorrast vaja informeerida koheselt nii politseid kui ka haiglat - kirjalikult .
Siis tegi seda ja toda, siis jällegi käitus selliselt, siis ...
Mees vajab ravi ja uuringuid!
Bürokraatiline olukord vajab ka bürokraatilist lähenemist - faktid kirja ja kiri teele. Siis ilmselt arvestatakse rohkem.
Järjekindlalt edasi tegutseda!
Jüri O.-M. Ennet