Pearinglus ja võimalik ärevushäire 16.12.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minu mureks on pearinglustehood, mis algasid pea 3 aastat tagasi . Pearinglushoogudega koos esineb ka iiveldus. Pearinglus ise on väga tugev ja kestab ca 2 minutit. Kui pearinglus möödub, siis iiveldustunne ja kehv enesetunne kestab kuni nädala, mis segab ka tõsiselt igapäevaelu. Peale pearinglust on pea on paks, nagu oleks vati sees ning kaasnevad ka väikesed tasakaaluhäired.

Sellised hood tekivad pigem öösel ja hommikul ja ilma et sellele midagi eelneks. Esimesel aastal jooksul olid pearinglushood peaaegu korra kolme kuu jooksul, mistõttu olen konsulteerunud mitmete erinevate neuroloogidega. Vereuuringud on tehtud perearsti juures ja need on korras, neuroloogid on teinud peast MRT uuringu ja ka see on olnud korras. Olen käinud ka kõrvaarsti juures ja teinud uuringud ning ka need on olnud korras ja kõrvaarst väitis et tegu on pigem neuroloogilise põhjusega. Neuroloogid aga ei ole suutnud põhjust leida. Viimati käisin ka tasulisel vastuvõtul Dr. Ain Pajos´e juures, kes kirjutas raviks Diazepeks tabletid, mis pidavat rahustama sisekõrva. Lisaks olen teinud ka erinevaid harjutusi. Peale esimest kuuri nagu sümptomid leevendusid, kuid umbes nädal peale ravikuuri lõppemist on seis ikka murettekitavalt endine.

Tänaseks ei ole enam pearinglushood nii tihedad, ehk aasta jooksul korra, kuid nt tantsimisel tekib õrn pearinglus, mis küll koheselt möödub. Kahtlustan endal lisaks ka ärevushäiret, mis on seotud kartusega järgneva pearinglushoo pärast. Ärevusega kaasneb südame kloppimine, higistamine, tunne nagu pea käiks ringi, kuigi tegelikult see nii ole, nägemishäired ( jälle et maailm nagu keerleks).

Sellega seonduvalt kirjutangi Teile oma murega ja lootes leida Teie kaudu murele lahendus, kuna hetkel segab selline mure meie igapäeva elu ja ka tööl käimine on äärmiselt ebamugav.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Siin kolm mastipuud, millele ravi- ja treeningupurjed ülesse tõmmata tuleb.
1) aju verevarustusega seonduvad harjutused, (teate isegi hulgi)
2) keskkõrva e tasakaalu-asendiga seonduvad harjutused,
3) ärevushäire kõrvaldamisega seonduvad võtted (vt varasemaid).
Esimene harjutus: seista-ringutada, istuda rahuneda, lamada lõõgastuda, jalad ülesse-puusad jäävad maha, nüüd selili olles ka puusad ülesse (keha turiseisu asendi). Ja vastupidi tagasi. Tempo olgu rahulik, mõnus, meelepärane.
Teine harjutus: minu Palve esimene samm (vt varasemad). Mõni päev tehke esimest, teine päev jällegi teist.
Kolmas harjutus: seistes (võib ka istudes) keha ja pea rotatsioonid (pöörded) mõnuga paremale ja siis rahulikult vasemale, paremale ja ...
Ärevushäire osas vt eelnevaid. Melatoniiniga ja harjutusega tekitada uus tingitus (vt. nn Pavlov-Enneti refleks).
Organism ütleb peatselt ise ette, et milliseid harjutusi ja millises tempos-hulgal teha. Tähtis ei ole kordade arv vaid Mõnuga tegemine.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet