8-aastane manupuleerib? 15.12.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Sooviks nõu, mida teha lapsega(8 aastane), kes hakkab enne magama minekut nutma. Põhjust ei oska öelda või mõtleb välja põhjuse, mis nuttu väärt ei ole. Näiteks, et äkki jääb hommikul kooli hiljaks. Mitte kunagi ei ole ta kuskile hiljaks jäänud, pigem alati varem kohal.
Alati on olnud kodus kord, et koolipäevadel kell 21 läheb laps voodisse. Seni on toiminud, kui jääb mulje, et manipuleerib kauem üleval olemise eesmärgil. Kuna peres on veel üks väiksem laps, siis ei tahaks sellist siiani toiminud reeglit ühe jaoks muuta. Tema toa uks on lahti, põleb hämar öölamp ja soovi korral ka pisike laualamp.
See nuuksumine ei lase teistel pereliikmetel magada. Kahjuks olen saanud paaril korral väga pahaseks ja tõstnud häält. Näitasin talle peeglist paistes ja nutetud nägu, mis lõpetas too kord nutmise. Aga ma ei tahaks sedasi “halvaga”.
Mis ma tegema peaksin? Kas on mingeid soovitusi sellise olukorraga hakkama saada? Kuidas ma temaga rääkima peaksin, et ta saaks aru, et selline käitumine ei sobi? Või olen lapsevanemana läbi kukkunud ja peaksin ise endale abi otsima?

Tänan ette vastuse eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Laste armukadedus ja nö võitlemine suhtluse-tähelepanu saamiseks.
Pesamuna on nüüd koolilapse kesk-positsioonilt äärealadele-tahaplaanile surunud. Selliselt koolilaps mõtleb.
Lahendiks on temaga suhtluse osa teatav suurendamine ja teiseks selgitustöö, et mõlemaid hoitakse võrdselt.
Väikemees vajab aga natuke suuremat tähelepanu - väikemehe tähelepanu - mida koolilaps ju omal ajal on kätte saanud.
Emainstinkt annab teile õiged lahendid.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet