Arsti määratud diagnoos. 30.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Psühhiaater, kes aastaid kursis minu vaimsete häiretega, pani diagnoosiks debiilsuse ehk kaasasündinud vaimne alaareng. Kuidas see alles keskosas välja tuleb ja lapseeas ei ole vanemad seda märganud. See nähtavasti pole ravitav aga kuidas siis sellise diagnoosida elada, sest elama peab?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Seda terminit käesoleval ajal ei kasutata. Nüüd on kasutusel termin: vaimne alaareng (kerge, mõõdukas, raske, sügav).
See häire ilmneb koolieelses perioodis ja algklasside tasandil. See häire-diagnoos oleks seega juba siis päevakorda tulnud.
Võimalik on dementsus e. vaimsete võimete taandareng, aga see tuleb päevakorda eakatel, kõrges vanuses inimestel.
Mõnede närvihaiguste korral on ka vaimsete võimete regress e taandareng võimalik, aga seda ütleks juba eriarst-neuroloog (või mõni teine eriarst).
Elureegel: ei kahjusta vaid tugevdan ennast!
Toeta lähedasi, sellega toetad suuresti ka ennast. Suuresti!.
Jüri O.-M. Ennet