Vihane reaktsioon teismelisel 02.03.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! 14. a poisil tekib vahest väga vihane reaktsioon sellele, kui segan teda arvutis või palun arvuti kinni panna. See ei ole küll igapäevane nähtus, pigem kord 1,5 kuu jooksul korra. Kuid need on inetud. Tal on mäng pooleli või on lihtsalt nii üles köetud, et ei oska vihastamist lõpetada. Loobib asju ja norib kaua, on öelnud, et teeb tagasi tema segamise eest. Vahest kestab see pool tundi, ükskord 1 h. Lõpuks rahuneb, on õnnetu, et temaga nii toimub, palub vabandust. Olen leidnud arvutile ka alternatiive, siis on palju rahulikum. Samas on tal arvutis seltskond, kellega ta suhtleb ja tunneb end hästi. Koolis ja väljaspool kodu ok käitumine, õppimine ok. Kas on mingeid nippe, kuidas last rahustada? Praegu olen ise hästi rahulik ja tean, jälgin, et ei ärrita teda liigselt. Siis on arvutist tulek rahumeelsem. Usaldab mind ja räägime palju.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Arvuti kasutuse ajagraafik tuleb põhimõtteliselt varakult paika panna - kõik teavad ja austavad seda - sellel ajal ei segata.
2) Kui vajalik - mingil põhjusel - varem sekkuda, siis anda selleks ümber häälestumiseks aega ca 5 minutit...Näiteks, 5 minuti pärast vajan sinu abi ...
3) arvutimängud jms olgu PEALE koolitükkide õppimist, peale...
4) Kui mingi kehaline aktiivsus-sport, siis saab arvutiaega pool tunnikest juurde.
Seega - kokkulepped ja reageerimiseks aega anda.
Terves kehas terve vaim - sportlik tegevus,
Jüri O.-M. Ennet