Kõne- ja keele arenguhäire F80.8 06.12.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

12 aastasel tüdrukul diagnoositi kõne- ja keele arenguhäire F80.8. Kool suunas meid õppenõustamiskomisjoni ja koolis saame hakkama. Arstilt me edasisi juhiseid ei saanud. Kas peaksime/saame ka ise kuidagi arengut toetada. Koolis ju ei tehta konkreetset kõneravi või füsioteraapiat vms. Keskendutakse ju õppeedukusele mitte lapse arenguhäire ravimisele? Kas saaks arengut kuidagi toetada või arenguhäiret ravida vms. Tahan last aidata!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tallinna Lastehaigla juures töötab laste ja noorte vaimse arengu küsimustega tegelev keskus. Seal laste-psühhiaatrid, psühholoogid ja info selliste laste abistamiseks - ka kõneravi küsimustes.
Sealt soovitan alustada, siis info ja praktiline tegevus saavad konkreetse suunise.
Lapse-noore julgustamine, tunnustamine, sõbralik õhkkond kodus jms on kindlasti väga kasulik.
Mängulisus.
See F80.8 Kõne ja keele muud täpsustatud arenguhäired - Milline muu ja milline täpsustatud, eks siis ka praktilised harjutused kõne ja keele korrigeerimiseks, parandamiseks.
Keha ja psüühika on üks suur tervik - Terves kehas tervem psüühiline potentsiaal. Seega - iga tera tervise varasalve tuleb ka siin kasuks.
Läbi positiivse ja julgustamise tulemuste poole!
Jüri O.-M. Ennet