Tourettei sündroom. 02.12.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Lugesin selle kohta eelneva läbi, kuid tekkis küsimusi. Nimelt, psühhiaater soovitas Tourettei-ga pöörduda perearstile, võtta saatekiri neuroloogile. Käisin perearstil ja neuroloogii. Et kuulda neuroloogilt--- ravi puudub. Neuroloog soovitas, et psühhiaater saadaks mind psühholoogile.
kas tõesti ravi puudub? Ja ei ole mingit ravimit,mis veidigi aitaks?
Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Uneperioodil neid tikke ei esine - seega probleem funktsionaalne ja seetõttu annab mõjutada, parandada.
2) Korralik töö- ja puhkerežiim, piisav uneaaeg. Õppida ka päeval 15...30 min. tukastamist.
3) Kõik stressi maandavad-kõrvaldavad harjutused on kasuks - leida endale paar-kolm sobilikku ja neid siis regulaarselt praktiseerida.
4) Vokaalsed tikid-häälitsused:
a) ümisemised eriti, aga ka laul vaiksel häälel on hea - lõõgastab kaela piirkonda, ravib,
b) Pikk-sujuv väljahingamine (kuristamise harjutus sooja veega).
5) Rahustavad teed ja vajadusel ka veidi rahustavat arstirohtu.
vt minu varasemaid rahustamise soovitusi, tee neid Rõõmuga.
6) Seega - paranemise teed on olemas ja Orfiril ning Ketipinor on ka head abilised.
Igast murest saab üle.
Rõõmsameelset harjutamist!
Jüri O.-M. Ennet