Antidepressandid ja kaalutõus 28.09.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Probleemiks ärevushäire ja keskmine depressioon. Lapsepõlve traumaatilisest elust ja edaspidisest raskustest järk-järgult hullemaks muutunud. Võtsin 4 aastat Escitalopram Teva 10 mg (perearstilt). Jätsin 3 kuu tagasi järele, sest koormus elus natuke vähenes ja seetõttu, et olin üle 10 kg juurde võtnud, kuigi toitumine ja kõik muu jäid samaks varasemaga. Kahjuks tekkis kohe peale ärajätmist uuesti depressioon ja ärevus, mis pole üldse vähemaks läinud selle 3 kuuga, pigem suurenenud ja pean ilmselt hakkama uuesti antidepressanti võtma, sest ei suuda enam niimoodi (meditatsioonid, mõtteviisiga töö, liikumised, taimsed preparaadid - kõik on kasutusel olnud). Kaalutõus pole aktsepteeritav, aga midagi pean võtma hakkama ja seetõttu küsin:
1. Milline antidepressant põhjustab Teie kogemuse järgi kõige väiksemat kaalutõusu naistel või ei põhjusta üldse kaalutõusu?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

AD-d annavad jõudu ja energiat, et organism tervikuna paremini eluvõitluses toime tuleks. Evolutsiooniliselt (inimarenguliselt) on toimetulek aastatuhandeid sõltunud kehaliset aktiivsusest ja see kehaline aspekt toimib ka tänasel päeval. Seega kehalised harjutused.
Veelgi olulisem on see, et arstirohust (AD) ainuüksi ei piisa, vt varasemast minu ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" raviprintsiipi. Seega - arstirohi on vaid osa ja oluline algetapil.
Oluline on ka rituaali väljatöötamine ja selle olemus on lihtne: alati rohtu võttes tuleb teha ka kindlat rituaalset liigutust-harjutust (minu palve esimene samm) - rohi-harjutus jne 1,5...2 kuud ja iga päev ning nii ongi omandatud tingitus e rituaal, s.o. siis harjutust tehes (mis ka ise rahustav) ja rohtu mitte võttes organism reageerib nagu oleks ka rohtu saanud.
Rahustavat harjutust (minu palve) võib ja tuleb ka teistel aegadel teha, aga arstirohuga koos tehes töötame endale selle rituaali.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet
Olen seda väga paljudele soovitanud - toimib väga hästi.