Kas krooniline unetus? 28.07.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Probleem seisneb selles, et juhtus ca. 4 a tagasi raske elusündmus ning nüüd vaevavad iga natukese aja tagant mind unehäired. Ka töö on mul vahetustega. Kehaliselt olen keskmiselt aktiivne. Vaevavad ka kaelavalu ning pinged seljas. Raske on magama jääda, aju ei lülitu välja. Tunnen, et olen kogu aeg kurnatud. Uinun tihti alles kell 5-6 hommikul. Olen vahepeal proovinud juua õlut, et magama jääda, see on hetkel ainuke viis, kuidas uinuda. Samas, ´kui vahel nn. ''korralikult'' pidu panna, siis olen üleval väga pikka aega. Tunnen, et olen magamatusest tingitult närviline ning raske on leida endas vaimset tasakaalu. Ei tunne enam loomulikest asjadest rõõmu.
Lisaks on mul varem ca. 2 a tagasi esinenud ka paanikahäireid, tekkis kohutav surmahirm ja südamepekslemine.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Võimalusel uus töökoht, et öist vahetust ei oleks.
2) Alkohol ei ole lahend.
3) Minu ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" raviprintsiip. Seega:
a) Ravimi võtmine (apteegi vabamüügist Melatoniin) ja selle tähtsus ajateljel väheneb
b) Harjutusi (minu Palve-Meditatsiooni esimene samm, vt otsinguga) tehes. Harjutused rahustavad, vähendavad sisepingeid, edendavad aju verevarustust ja aktiveerivad ajus neidsamu keskusi, millega arstirohigi tegeleb.
c) Minu harjutust võib teha mitmeid kordi päevas, aga kindlasti teha siis kui võtate arstirohtu (Melatoniin). Nii saab välja töötada endale rituaali e tingituse - n.ö. Pavlov-Enneti refleksi. Kõlav nimi refleksil, et paremini meelde jääks, et praktiseerima hakkaksite. Selline tingitus-rituaal on imeväega - harjutusi tehes organismi reageerib nagu oleks võtnud ka rohtu! Super!
d) "uued prillid" e. uus eluviis, elamine uues helistikus, uues väärtuste skaalas.
Uni
1) Apteegi vabamüügis on Melatoniin - võtta tund enne und.
2) Vajadusel lisaks AD - Esprital - 15mg enne und. (perearst või psühhiaater kirjutab).
3) vt eelnev(ad) vastused - leia endale sobilik ja praktiseerida.
4) Kerged-jõukohased kehalised tegemised.

5) Mina teen oma Palve-harjutust kindlasti ka (õhtul) enne magama heitmist - mõjub suurepäraselt. Teha mõnuga, rõõmuga, rahulikult. Teen juba ca 30 aastat (ja ikka elus - Hi-Hii!).
6) Elusihid paika (Suur-Vanker e Töö-Vanker ja Väike-Vanker e Lapse-Vanker.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet